Zastosowanie metody ROSA do oceny obciążenia układu mięśniowo–szkieletowego
Jak sprawdzić, czy stanowisko pracy przy komputerze jest poprawne?
I teraz nasuwa się pytanie: jak stwierdzić, czy konkretne stanowisko pracy przy komputerze jest poprawne i nie spowoduje dolegliwości? Odpowiedzi poszukiwano praktycznie już od początków powszechnego użycia komputerów. Teraz zaś, w dobie pandemii i pracy zdalnej realizowanej w znakomitej większości przypadków przed ekranem komputera, możliwość sprawdzenia poziomu ergonomii stanowiska z monitorem nabiera kluczowego znaczenia.
Początkowo weryfikacji poprawności dokonywano przy wykorzystaniu Rozporządzenia MPiPS z 1998 roku w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Niestety proste spełnienie formalnych wymagań Rozporządzenia (położenie monitora – odległość i wysokość, położenie klawiatury, krzesło zgodne z RMPiPS, biurko zgodne z RMPiPS, okulary do pracy z monitorem itp.) nie rozwiązywało problemu. Nie uwzględniało ono np. sposobu wykonywania pracy – m.in. pozycji ciała pracownika i jego zachowań/przyzwyczajeń związanych z długotrwałym utrzymywaniem siedzącej pozycji ciała. Kolejne lata przyniosły zastosowanie ergonomicznych list kontrolnych opracowywanych przez firmy komputerowe oraz organizacje propagujące ergonomię, ale nadal wykorzystujących głównie ocenę wyposażenia stanowiska.
Metoda RULA
Rok 2000 przyniósł pewien przełom – Hignett i McAtamney opublikowali w „Applied Ergonomics” artykuł zawierający opis metody RULA – szybkiej metody oceny ryzyka rozwoju dolegliwości ze strony układu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem obciążenia kończyn górnych. Jedną z grup pracowników, u których testowano tę metodę, byli właśnie operatorzy komputerów. Metoda RULA sprawdziła się m.in. ze względu na [...]