Zastosowanie metody ROSA do oceny obciążenia układu mięśniowo–szkieletowego
Metoda ROSA stanowi listę kontrolną do oceny biurowych stanowisk pracy przy komputerze. Z jednej strony uwzględnia wymagania techniczne elementów wyposażenia, a z drugiej poprawność sposobu posługiwania się tym wyposażeniem.
Na początku lat osiemdziesiątych ub. w. komputery osobiste (PC) wyszły ze specjalizowanych zakładów techniki obliczeniowej i zaczęły pojawiać się na naszych biurkach. Traktowane były wówczas jako zło konieczne, które poza potrzebą opanowania niełatwej sztuki ich obsługi, dodatkowo stanowiły w odczuciu znakomitej większości pracowników niebagatelne źródło zagrożeń zdrowia ze względu na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez monitory katodowe (CRT). To właśnie niesłuszne (niepotwierdzone przez wyniki badań naukowych) przekonanie o szkodliwości (promieniowanie elektromagnetyczne) pracy przy komputerze było podstawą takich działań formalnych, jak wypłacanie tzw. dodatku szkodliwego czy zakaz obsługi komputera przez czas dłuższy niż 4 godziny dziennie przez kobiety w ciąży. Dodatek szkodliwy to już historia. Ograniczenie czasu pracy przy monitorze dla kobiet w ciąży wyeliminowano w 2017 roku. Można zatem uznać, że praca przy komputerze nie stanowi już prawnie uznanej szkodliwości.
Dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego
Niestety pozostaje jeszcze problem uciążliwości tego rodzaju pracy. Uciążliwości związanej zazwyczaj z dolegliwościami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Dolegliwości te kojarzone z zawodowym używaniem komputera są głównie związane z kończynami górnymi, głową, szyją i plecami. W szczególności powtarzające się ruchy palców, dłoni i nadgarstków, długotrwałe niewygodne pozycje nadgarstka i przedramienia oraz naciski kontaktowe w okolicy nadgarstka zostały zaproponowane jako możliwe mechanizmy doleg...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych