Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP działa na rzecz kształtowania bezpieczeństwa i higieny pracy
Jakie są główne cele działalności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP? Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia, w których czynnie uczestniczył Zarząd Główny OSPS BHP.
Jesteśmy ogólnopolską organizacją działającą już ponad 30 lat. Jubileusz podkreślający tę działalność przy licznej reprezentacji członków z 37 oddziałów Stowarzyszenia oraz wsparciu instytucji i partnerów świętowaliśmy w styczniu 2023 r.
Realizujemy własne zadania na podstawie przyjętego Statutu w oparciu o strukturę oddziałów na terenie całej Polski w łącznej liczbie zbliżonej do trzech tysięcy członków, koordynowanych przez Zarząd Główny z siedzibą w Warszawie. Statut określa misję i cele organizacji, a działalność oparta jest na społecznej pracy członków. Dbamy o rozwój wiedzy i doskonalimy umiejętności naszych członków oraz popularyzujemy problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy.
Cele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP
Nasze główne cele to:
- tworzenie organizacyjnych, prawnych i funkcjonalnych warunków do integracji pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
- reprezentacja i obrona interesów zawodowych i społeczno-prawnych członków Stowarzyszenia;
- popularyzacja problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy;
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących nowych rozwiązań prawno-organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy;
- dbałość o zachowanie godności pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzeganie zasad etyki zawodowej,
- doskonalenie umiejętności i wiedzy członków.
Przy realizacji działań statutowych OSPS BHP współpracujemy z partnerami wspierającymi nasze projekty. Są to głównie instytucje zajmujące się problematyką bezpieczeństwa pracy, takie jak: PIP, CIOP-PIB, UDT, ZUS, IMP im. prof. dra J. Nofera w Łodzi, producenci środków ochrony indywidualnej oraz partnerzy społeczni.
Działania OSPS BHP
Działalność jest widoczna i zauważalna w środowisku bezpieczeństwa pracy poprzez reprezentację i udział naszych członków w wielu przedsięwzięciach, konkursach i wydarzeniach podkreślających dbałość o bezpieczeństwo pracowników w środowisku pracy.
Czynnie uczestniczymy m.in. w takich przedsięwzięciach jak:
- Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy organizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w którego poszczególnych edycjach nagrody i wyróżnienia otrzymują przedstawiciele oddziałów OSPS BHP z całej Polski;
- Sieć Ekspertów BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB;
- organizowane cyklicznie konferencje i stoiska konsultacyjne podczas Międzynarodowych Targów SAWO w Poznaniu;
- organizowane, zwłaszcza w dobie epidemii, ale i obecnie online (platformy Zoom, Teams) – konsultacje, seminaria i tzw. prezentacje dobrych praktyk. Przywołam tu chociażby najliczniej oblegane „Pytania do ekspertów”.