Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie produkcyjnym
Działania w zakresie BHP
Zgodnie z Ustawą Kodeks pracy art. 211, p. 7 − podstawowym obowiązkiem pracowników jest współdziałanie. Oznacza to działanie na tym samym poziomie w przyjętym systemie zarządzania, tj. znajomość przepisów, zasad, organizacji i procesów pracy oraz ich przestrzeganie.
Wytyczne zawarte w Polskiej Normie PN-N-18002-2011 wskazują na działania usystematyzowane, postrzegane jako ciągłe, dające podstawy do poprawy warunków pracy.
Pracodawca, wdrażając proces polegający na planowaniu, ocenie zgodności i monitorowaniu, zapobiega wypadkom przy pracy oraz identyfikuje zagrożenia na każdym etapie, tym samym poprawa warunków następuje niezwłocznie w obszarze jego występowania.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie produkcyjnym to proces, który wymaga ciągłej aktywności, każdego dnia występuje:
- ustalanie,
- planowanie,
- ocena,
- nadzór,
- informowanie,
- komunikowanie,
- szkolenie,
- reagowanie,
- egzekwowanie,
- wdrażanie,
- zapobieganie,
- poprawa warunków,
- eliminowanie zagrożeń.
Kiedy spełnione są wymagania bezpieczeństwa pracy w zakładzie produkcyjnym, następuje osiągnięcie jakościowe całego procesu, którego wynikiem końcowym jest produkt.
Ergonomia stanowiska pracy na produkcji
Niestety, pomimo tego, że jednym z najpowszechniejszych powodów zwolnień lekarskich w Polsce są dolegliwości układu ruchu, temat ergonomii bywa zaniedbywany. Najczęstszymi problemami w zakresie ergonomii na produkcji są takie kwestie, jak:
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!