Śmiertelnie niebezpieczne napięcie
A zatem napięcie o wartości 50 V dla 95% populacji wytworzy przepływ na poziomie 11 mA, ale dla 5% populacji będzie to już ponad 30 mA. Dopiero napięcie 25 V można uważać zatem za faktycznie bezpieczne (odpowiednio: 4 i 14 mA). Zatem popularne napięcie sterowania 24 V można faktycznie uważać na ogół za bezpieczne. Oczywiście dane statystyczne widoczne w tab. 1 dotyczą warunków normalnych środowiska pracy (przebywania człowieka) i na przykład podwyższenie temperatury otoczenia będzie owocować poceniem się skóry. To z kolei spadkiem rezystancji zastępczej. Z kolei naskórek na wewnętrznych powierzchniach dłoni w wypadku ciągłego/częstego wykonywania czynności właściwych dla pracy fizycznej staje się grubszy, a zatem teoretycznie wartość rezystancji zastępczej rośnie. Jednak jak widać z niniejszych rozważań, napięcia na poziomie 230 V pod żadnym względem nie można uważać za bezpieczne.
Przepływ prądu przez ciało człowieka
Na rys. 1B pokazano schemat zastępczy stosowany do oceny wielkości przepływu prądu przez ciało człowieka dla niskich częstotliwości (50 Hz oczywiście należy do tego przedziału). Dla przepływu prądu stałego pokazane kondensatory nie mają znaczenia, a dla częstotliwości 50 Hz, biorąc pod uwagę zmienność osobniczą parametrów skóry oraz warunki środowiskowe, też mają mniejsze znaczenie. Jednak wartość prądu niebezpiecznego (zagrażającego życiu) w przypadku prądu stałego jest wyższa, niektórzy autorzy wskazują nawet na ok. 70 mA.
Na rys. 1A kolorem czerwonym pokazano najczęściej spotykane drogi przepływu prądu wrażeniowego z uwzględnieniem przepływu przez serce lub jego okolice. Drugim po wartości prądu czynnikiem rażeniowym, mającym zasadnicze znaczenie dla życia człowieka, jest czas. W wyłącznikach różnicowo-prądowych stosuje się wartości od ok. 0,04 do 0,6 se...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych