Śmiertelnie niebezpieczne napięcie
W artykule zwrócono uwagę na zagrożenie oraz ryzyko związane z napięciem elektrycznym o najpopularniejszej wartości. Wypadki, do których dochodzi w tym obszarze, są spowodowane głównie przez brak nadzoru nad instalacją elektryczną.
W 2017 roku (najnowsze dane nie są jeszcze dostępne w GUS) miało miejsce ponad 88 tysięcy wypadków przy pracy. W tej liczbie zawarte są 132 wypadki powstałe w wyniku dotknięcia obwodów elektrycznych będących pod napięciem. Z czego aż 106 zostało spowodowanych niewłaściwym zachowaniem się pracowników. Wśród wypadków z udziałem prądu elektrycznego skutek śmiertelny ma średnio około 20%. Jednocześnie można przyjąć, że w warunkach domowych ginie rocznie praktycznie ponad 10 razy więcej osób niż w czasie wykonywania pracy lub innych czynności służbowych.
W instalacjach domowych mamy do czynienia głównie z napięciem przemiennym o wartości skutecznej 230 woltów. Co wskazuje na znaczący problem z tym z pozoru niskim poziomem napięcia zasilającego. Wielokrotnie większa liczba poszkodowanych lub ofiar wypadków elektrycznych w warunkach domowych niż przemysłowych spowodowana jest wieloma czynnikami, z których najważniejsze to:
- praktyczny brak nadzoru nad instalacją elektryczną (w każdym razie statystycznie znacznie gorszy niż w obszarze przemysłowym);
- brak przeszkolenia i nadzoru użytkowników;
- dostęp do instalacji dzieci i osób starszych (o mniejszej świadomości lub percepcji).
Czym jest zagrożenie?
Zagrożenie to potencjalne źródło szkody (rozumianej jako uraz fizyczny lub pogorszenie stanu zdrowia). W tym wypadku jest to porażenie prądem elektrycznym poprzez be...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych