Konstrukcja i właściwości odzieży chroniącej przed zagrożeniami chemicznymi
Klasyfikacja odzieży ze względu na formę występowania oraz intensywność oddziaływania czynnika chemicznego
Klasyfikacja odzieży chroniącej przed działaniem czynników chemicznych opiera się na następujących kryteriach:
- stanie skupienia substancji chemicznej (gazy, ciecze, pyły),
- intensywności działania substancji chemicznej na odzież (np. narażenie na strumień cieczy, swobodnie spadające krople, mokre powierzchnie itp.),
- intensywności oddziaływania na materiał odzieży (zdolność do penetracji, a także przenikania przez materiał odzieżowy).
Szczegółowe wymagania dotyczące parametrów ochronnych odzieży chroniącej przed czynnikami chemicznymi określone zostały w normach europejskich odnoszących się do poszczególnych typów odzieży.
Odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi w formie gazowej
Do ochrony pracowników przed substancjami chemicznymi w postaci gazów stosowana jest odzież typu 1 i 2. Odzież ta powinna spełniać wymagania określone w normie EN 943-1:2015+A1:2019 [4].
Typ 1 odzieży stanowi skuteczną barierę oddzielającą organizm człowieka od środowiska pracy. Odzież tego typu jest skompletowana z odpowiednim izolującym sprzętem ochrony układu oddechowego. Składa się ona z kombinezonu zapinanego gazoszczelnym zamkiem błyskawicznym połączonego z obuwiem (przytwierdzonym do nogawek), a także rękawic zamocowanych do rękawów kombinezonu. Odzież ta może być przeznaczona do krótkotrwałego lub wielokrotnego użytku. Typ 1 odzieży według normy [4] dzieli się na trzy podtypy, w zależności od rodzaju zastosowanego sprzętu ochrony układu oddechowego. W normie określono również wymagania dla odzie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych