Zabezpieczenie placu budowy
Autor przeanalizował wypadek, do którego doszło przez niewłaściwe zabezpieczenie placu budowy. W artykule wskazano, jak powinno się zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania robót ziemnych, żeby zminimalizować ryzyko wypadków.
Od godzin wieczornych grupa osób będąca na spotkaniu klasowym w miejscowości X spożywała alkohol i w trakcie tego spotkania „odwiedzała” różne lokale gastronomiczne. Około godziny drugiej wyszła z jednego z nich i przemieszczała się wzdłuż ul. Y, gdzie trwały prace budowlane (ziemne). Na pożegnanie dwie osoby z grupy chciały się uściskać. W trakcie tej czynności oparły się o ogrodzenie, które przechyliło się i przewróciło. Obaj mężczyźni stracili równowagę i wpadli do wykopu.
Skutki wypadku: Obaj mężczyźni doznali ogólnych potłuczeń tułowia, a jeden z nich nabił się na pręt metalowy, doznając urazu podudzia.
Analiza: Zasady zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót ziemnych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r., Nr 47, poz. 401). Do robót ziemnych należą między innymi: wykopy wykonywane w celu budowy fundamentów i podziemia, wykopy dla różnego rodzaju instalacji.
Najczęściej występujące zagrożenia to:
- zasypanie pracowników w wyniku zawalenia się ścian wykopu (notowano ciężkie wypadki nawet w wykopach o głębokości do 1 m − w pochyłym terenie),
- wpadnięcie do wykopu np. na skutek uderzenia przez ruchomą część maszyny [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!