Za nami III Ogólnopolskie Forum Społecznej Inspekcji Pracy
Dzień drugi Forum Społecznej Inspekcji Pracy
Drugiego dnia Forum nie zwolniliśmy ani na chwilę i zagwarantowaliśmy Uczestnikom jeszcze więcej, jeszcze ciekawszych prelekcji i warsztatów. Zaraz po śniadaniu, od godziny 9:00, świetną prelekcją powitała nas HR i HSE Manager Aleksandra Romel-Domarecka, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito. Opowiedziała o komunikacji w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności kierownictwa w tym zakresie. Następnie przyszedł czas na praktyków – społecznych inspektorów pracy. O koordynacji działań w ramach współpracy pomiędzy zakładowymi służbami ratunkowymi a społeczną inspekcją pracy opowiedział Paweł Włodarczyk, Oddziałowy Społeczny Inspektor Pracy w KWB Bełchatów, a jednocześnie Strażak Zakładowej Straży Pożarnej.
Z kolei Rafał Kaczmarski, Oddziałowy Społeczny Inspektor Pracy w KWB Bełchatów, przybliżył temat zabezpieczeń przed upadkiem podczas pracy na wysokości w ramach praktycznych aspektów pełnienia służby SIP. Wymiana wiedzy i doświadczenia pomiędzy społecznymi inspektorami pracy z różnych zakładów jest niezwykle cenną i mocno przez nas wspieraną inicjatywą. Kolejnym głosem praktyki w ramach dzielenia się doświadczeniem było przemówienie Pana Inspektora Andrzeja Świderskiego – wieloletniego Okręgowego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi.
Kształtowanie kultury bezpieczeństwa
Inspektor podzielił się swoim doświadczeniem w kontekście wsparcia firm w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pracy przez Państwową Inspekcję Pracy. Nie omieszkał podkreślić ważnej i cennej roli społecznej inspekcji pracy w tym procesie. Ostatnie wystąpienie przed przerwą, dotyczyło kwestii ochrony zdrowia w pracy. Wykład: cukrzyca a praca zawodowa – bezpieczeństwo pracownika i pracodawcy wygłosiła lek. med. Justyna Zochniak–Pełka, dyrektor firmy MegaMed Sp. z o.o. Po przerwie kawowej rozpoczął się blok szkoleniowy, który swoim warsztatem otworzyła Pani Justyna Wachnicka, socjolog, pedagog, specjalistka ds. komunikacji i zarządzania kryzysami, Prezes Zarządu Fundacji Kultury Bezpieczeństwa. Warsztat dotyczył budowania kultury bezpieczeństwa poprzez wzmacnianie więzi społecznych w miejscu pracy i poprzedzony został efektownym eksperymentem społecznym, podczas którego ochotnicy mogli na własnej skórze odczuć wpływ komunikacji i wsparcia grupy na własny komfort psychiczny, a co za tym idzie, na skuteczność swoich działań.
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy
Kolejnym warsztatem były przeprowadzone przez ratowników medycznych z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” zajęcia z udzielania pomocy przedmedycznej. Świetna prezentacja gwarantująca, obok teorii, solidną garść informacji praktycznych od wieloletniego ratownika pogotowia ratunkowego, zwieńczona została ćwiczeniami praktycznymi na fantomach. O praktycznych i wielokrotnie sprawdzonych programach prewencyjnych i dobrych praktykach w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pracy opowiedział niezwykle doświadczony, wieloletni zakładowy społeczny inspektor pracy, a obecnie trener Akademii SIP – Krzysztof Urzędowicz. Ostatnim wystąpieniem zamykającym cześć merytoryczną III OFSIP były warsztaty przeprowadzone przez dr Konrada Adamczyka, wykładowcę akademickiego, Rzecznika Stowarzyszenia Forum SIP, a zawodowo radcę w Sekcji Prewencji i Promocji Państwowej Inspekcji Pracy OIP Łódź. Warsztaty dotyczyły prawidłowo postawionego celu badania wypadku oraz jego wpływu zarówno na proces badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, jak i całości działań prewencyjnych w firmie.