Za nami III Ogólnopolskie Forum Społecznej Inspekcji Pracy

Pod hasłem „Kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy” 10 i 11 października 2024 r. odbyło się III Ogólnopolskie Forum Społecznej Inspekcji Pracy. Udział w tegorocznej edycji wzięło 421 osób. Wśród zaproszonych Gości, Prelegentów i Uczestników nie zabrakło Przedstawicieli Rady Ochrony Pracy, pracodawców, pracowników, społecznych inspektorów pracy, pracowników służby bhp, działaczy związkowych, ale też przedstawicieli urzędów, instytucji, służb ratunkowych oraz środowiska naukowego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po raz pierwszy podczas Forum gościliśmy m.in.

  • Głównego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy,
  • Dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy,
  • Członka Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Rektora Uniwersytetu Łódzkiego
  • czy Dowódcę 9 Łódzkiej Brygady OT.

III Ogólnopolskie Forum SIP Patronatem Honorowym objął Prezydenta RP Andrzej Duda. Warto zauważyć, że organizatorzy otrzymali list od Głowy Państwa z wyrazami uznania, które przekazali wszystkim Partnerom, Uczestnikom i Sympatykom Forum (treść listu w załączeniu).

Uczestnicy docierali do Bełchatowa z terenu całego kraju, od Gdańska po Kraków, od Poznania po Sandomierz, często przebywając setki kilometrów i spędzając w podróży wiele godzin, aby być w tych dwóch dniach, częścią wspaniałej społeczności tworzącej Ogólnopolskie Forum SIP. Tak ogromna frekwencja, ale przede wszystkim różnorodność wśród Uczestników jest dowodem na osiągnięcie celów OFSIP. Zadaniem Forum jest z jednej strony skupienie wokół siebie społeczności SIP, a z drugiej integracja wszystkich środowisk związanych z bezpieczeństwem pracy, umożliwiająca wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. I z całą pewnością należy uznać, że cel ten został w bieżącym roku osiągnięty.

Organizatorem wydarzenia, tak jak w poprzednich latach, było Stowarzyszenie Forum Społecznej Inspekcji Pracy oraz Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy KWB Bełchatów. Warto podkreślić, że inicjatywa od początku do końca realizowana jest społecznie. Wydarzenie jest niekomercyjne, a przy jego realizacji organizatorzy pracują na zasadzie wolontariatu. Stowarzyszenie jako organizacja również nie osiąga żadnych korzyści finansowych w związku z organizacją Forum, przeciwnie, częściowo finansuje to wydarzenie ze środków własnych. Mimo wielu trudności oraz przeciwności, ta szczytna, wspólna inicjatywa, jaką jest OFSIP, zdobywa coraz większą popularność.

Może Cię również zainteresować: Odbudować dialog z pracodawcami

Ogólnopolskie Forum SIP, to blok prelekcji, wystąpień, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów prowadzonych przez znakomitych ekspertów. Szczególnym punktem programu był w tym roku panel dyskusyjny, w którym udział wzięli:
  • dr Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy,
  • dr Piotr Litwa – Prezes Wyższego Urzędu Górniczego,
  • dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska,
  • prof. Instytutu – Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB,
  • Dorota Bieniasz – Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • prof. dr hab. Kinga Polańska – Kierownik Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia Instytutu Medycyny Pracy,
  • dr inż. Rafał Hrynyk – Przedstawiciel Rady Ochrony Pracy reprezentujący organizację Pracodawcy RP; Waldemar Lutkowski – Wiceprezes PGE GiEK S.A.
  • oraz Renata Górna – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Paneliści odpowiedzieli na serię pytań przygotowanych przez organizatorów, na pytania uczestników Forum, a także skorzystali z okazji do dyskusji i wymiany poglądów między sobą. Eksperci dyskutowali o kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pracy. O tym, w jaki sposób reprezentowane przez nich instytucje wspierają pracodawców w tym zakresie, a także o swoich pomysłach i nadziejach na zmiany systemowe dotykające bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Moderatorem panelu był dr Konrad Adamczyk, Rzecznik Stowarzyszenia Forum SIP.

Prelekcje

Poza opisanym wcześniej panelem Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji zaproszonych ekspertów. W bieżącej edycji o prawach i obowiązkach sygnalisty w kontekście eliminacji zagrożeń w środowisku pracy opowiedział dr Marcin Stanecki – Główny Inspektor Pracy PIP, który zabrał głos jako pierwszy. Następnie prof. dr hab. Kinga Polańska, Kierownik Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia Instytutu Medycyny Pracy przybliżyła Uczestnikom jakże istotny temat wspieranie dobrostanu, zdrowia i aktywności zawodowej pracowników. Po przerwie kawowej głos zabrała inż. Oliwia Owczarek z Zakład Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony – Państwowego Instytutu Badawczego. Przybliżyła kwestię niezmiernie ważną i wielokrotnie podnoszoną przez naszych wystawców – producentów środków ochrony indywidualnej, a mianowicie prawidłowego użytkowania środków ochrony układu oddechowego. Następnie głos zabrał Bartosz Gaca – wicedyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS, który odpowiedział na pytanie: jak ubezpieczenia społeczne wspierają zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w pracy?

Po przerwie obiadowej, o czynnikach szkodliwych w środowisku pracy, a w szczególności o substancjach reprotoksycznych opowiedziała dr Barbara Krawczyk – Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Uniwersytetu Łódzkiego, na co dzień pracująca na Wydziale Chemii, w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej. Z kolei dr Konrad Adamczyk, Rzecznik Stowarzyszenia Forum SIP, Członek Komitetu Organizacyjnego OFSIP, zawodowo radca w Sekcji Prewencji i Promocji Państwowej Inspekcji Pracy OIP Łódź, przedstawił poważny problem prawny, dotyczący ochrony danych osobowych podczas realizacji zadań w ramach pełnienia funkcji SIP. Psycholog, dr Marta Znajmiecka, adiunkt Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego, opisała niezwykle istotną rolę, jaką w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pełni psycholog.

Natomiast metody właściwego doboru środków ochrony indywidualnej przybliżył Pan Andrzej Wieder, Regional Head of Sales Personal Protective Equipment Milwaukee CEE. Pierwszy dzień prelekcji zamknęła specjalistka ds. BHP/P.POŻ, biegły sądowy i konsultant sieci CIOP – Angelina Rajda-Tasior Członek Zarządu OSPSBHP Oddział Kraków. Podczas swojego wystąpienia podzieliła się z Uczestnikami refleksjami na temat emocji, świadomości i budowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.