Wzmocnij swoje relacje
Co się dzieje w naszym organizmie?
Życzliwość wzmacnia poczucie więzi z innymi ludźmi i może uwalniać kaskadę dobroczynnych hormonów, obniżać ciśnienie krwi i poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Wykorzystując w terapiach oddziaływania oparte na humorze, zaobserwowano, że śmiech może znacznie poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego. Bycie miłym zwiększa poziom serotoniny i dopaminy, neuroprzekaźników dających poczucie satysfakcji, odpowiadających za dobre samopoczucie. Uwalniają się również endorfiny, naturalne środki przeciwbólowe Twojego organizmu o budowie podobnej do morfiny, mogące pełnić funkcję znieczulającą.
Czy możemy być bardziej atrakcyjni dla innych?
A jak inni widzą nasz szczery uśmiech? Analiza badań przeprowadzonych w 2015 r. przez S. Centorrina wśród osób z Lyonu, wykazała, że im wyżej badane osoby subiektywnie oceniały szczerość uśmiechu przedstawionych osób, tym bardziej wydawały się im one wiarygodne, pewne siebie oraz bardziej inteligentne i atrakcyjne. Takie osoby przyciągają nas do siebie. Uśmiechnięte osoby odbierane są również jako młodsze i bardziej kompetentne. Im częściej się uśmiechamy, tym wymienione cechy, przyjęte jako wskaźniki, okazują się widoczne.
Humor w środowisku pracy
J. Mesmer-Magnus i in. przeprowadzili metaanalizę 49 badań związanych z zagadnieniem wykorzystywania humoru w miejscu pracy, która wykazała, że im więcej humoru towarzyszyło zatrudnionym, tym niższe cechowały ich wskaźniki wypalenia zawodowego, napięcia i wycofywania się z obowiązków służbowych. Pojawiały się również pozytywnie związane z humorem wskaźniki zdrowia, spójności zespołów pracowniczych, jakości [...]