„Wysoki” poziom bezpieczeństwa. Prace na wysokości
Prace na wysokości należą do szczególnie trudnych i niebezpiecznych. Stosując się do kilku fundamentalnych zasad, możemy jednak ograniczyć ryzyko do minimum. W artykule przybliżamy owe reguły i zachęcamy do dzielenia się tą wiedzą z innymi.
Nie trzeba uzyskać specjalnego certyfikatu i zaliczyć wymagających testów, by rozpocząć pracę na wysokości. Wystarczą do tego zwykłe badania lekarskie i szkolenie stanowiskowe, które choć bardzo przydatne, nie pozwalają w 100% przygotować się do tego bardzo odpowiedzialnego zadania. Niewielkie wymagania i brak kompleksowych szkoleń to problem, z którym zmagają się nawet firmy wyspecjalizowane w wykonywaniu prac wysoko nad ziemią. Dlatego fachowcy, doskonale znający się na odśnieżaniu dachów czy czyszczeniu elewacji, pomimo wieloletniego doświadczenia, nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę na temat właściwej asekuracji i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem.
Nie warto iść na skróty
Brak pełnej wiedzy na temat pracy na wysokościach to problem, z którym mierzymy się również w Skanska. Choć z roku na rok dysponujemy coraz nowocześniejszym i niezawodnym sprzętem, wypadki wciąż się zdarzają, a we wszystkich przypadkach zawodzi czynnik ludzki. Pracownicy wciąż nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat prawidłowego zastosowania sprzętu, używają go w niewłaściwy sposób i sprowadzają na siebie oraz innych ogromne zagrożenie. Czasami nie stosują się także do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Spieszą się, idą na skróty, rezygnują z asekuracji lub wsparcia, nierzadko oszczędzając zaledwie kilka sekund. Czas to zmienić. W Skanska stawiamy na ciągłą edukację i stale budujemy Waszą świadomość w zakresie właściwego postępowania na budowie.
Bezpieczeństwo w 10 kro...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych