Wypadki przy pracach spawalniczych

W artykule opisano trzy wypadki zaistniałe podczas wykonywania prac spawalniczych. Ich okoliczności i przyczyny zostały zbadane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Czy można było ich uniknąć?

Na stanowiskach spawalniczych występuje wiele bardzo różnych zagrożeń, począwszy od związanych z wysoką temperaturą i rozpryskiem topionych metali, poprzez promieniowanie (nadfioletowe i elektromagnetyczne) oraz emisję pyłów i gazów, a skończywszy na porażeniu prądem elektrycznym. Konsekwencje wypadków mogą być więc bardzo poważne.

Amputacja dłoni

Do wypadku doszło podczas prac przy budowie drogi. Zadaniem poszkodowanego było spawanie ułożonych w wykopie osłon rur centralnego ogrzewania. Osłony te były dociskane łyżką koparki, pomimo że w siedzibie zakładu były dostępne przeznaczonego do tego celu obejmy. W pewnym momencie ręka spawacza została przez koparkę przyciśnięta do rury, w wyniku czego doszło do zmiażdżenia dłoni pracownika w okolicy nadgarstka, a w konsekwencji – jej amputacji. Badający zdarzenie inspektor Państwowej Inspekcji Pracy stwierdził, że ta niebezpieczna technika wykonywania spawania była stosowana na budowie od rana, przez kilka godzin, a mimo to żaden z pracowników nadzoru nie zareagował i nie wstrzymał prac.

Okoliczności wypadku

Prace wykonywane na budowie polegały na zakładaniu stalowych osłon wzmacniających na odkopany rurociąg centralnego ogrzewania. Osłony składały się z dwóch elementów – dolnego oraz górnego – i powstały w wyniku przecięcia wzdłuż rur stalowych o średnicy 60 cm oraz długości od kilku do kilkunas...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.