Wypadek drogowy – i co dalej?
Zdarzenie drogowe wiąże się z konkretnymi określeniami takimi jak wypadek drogowy czy kolizja drogowa. Po głębszej analizie okazuje się, iż różnice między tymi dwoma pojęcia są bardzo istotne i nie można stosować ich zamiennie. Czym zatem różni się wypadek drogowy od kolizji?
W najszerszym znaczeniu, zgodnie z art. 44 Kodeksu drogowego, wypadek drogowy stanowi zdarzenie występujące w ruchu drogowym, w którym poszkodowani są ludzie i/lub pojazdy. W myśl wspomnianego wyżej artykułu „Prawo o ruchu drogowym” postępowanie kierującego pojazdem jest uzależnione od skutków zdarzenia. Dlatego też dla właściwego przedstawienia czynności, jakie ma wykonać uczestnik ruchu biorący udział w zdarzeniu wypadkowym, służby policyjne wprowadziły dokładne definicje wypadku drogowego oraz kolizji drogowej. Właściwe zdefiniowanie konkretnego zdarzenia drogowego ma też duże znaczenie w czasie informowania o nim policji i pogotowia ratunkowego. Poniżej podajemy te definicje.
Definicja
Wypadek drogowy jest to zdarzenie, w którym został ranny lub zginął człowiek. Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym nie ma osób rannych lub zabitych. Występuje natomiast szkoda w mieniu – uszkodzone lub zniszczone zostały pojazdy albo także obiekty drogowe. Podczas informowania odpowiednich służb o zdarzeniu drogowym używa się również słowa – „potrącenie”. Potrącenie ma miejsce wtedy, gdy pojazd uderzył pieszego.
Jeżeli uczestniczymy w zdarzeniu wypadkowym na drodze, powinniśmy zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W następnej kolejności musimy podjąć [...]