Okulary ochronne o działaniu korekcyjnym – konstrukcja i zasady doboru
Praca w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i niebezpieczne wymaga odpowiedniego zabezpieczenia narządu wzroku przed działaniem tych czynników. W wyniku postępującego procesu starzenia się społeczeństwa coraz więcej osób musi stosować okulary korekcyjne podczas pracy. Niewłaściwie dobrane okulary ochronne i/lub korekcyjne w znacznym stopniu ograniczają możliwość wykonywania pracy. W skrajnych przypadkach mogą być przyczyną wypadków przy pracy. Użytkownicy tych okularów chcą, aby były one wyposażone w jak najcieńsze i lekkie soczewki. Niestety, aby okulary korekcyjne były bezpieczne w codziennym użytkowaniu oraz podczas pracy w warunkach narażenia na czynniki mechaniczne. Muszą być one wyposażone w soczewki o odpowiedniej grubości, spełniające wymagania odporności mechanicznej na uderzenie. W artykule przedstawiono wymagania dotyczące konstrukcji okularów korekcyjnych o działaniu ochronnym oraz zalecenia dotyczące doboru tych okularów do zagrożeń czynnikami niebezpiecznymi występującymi na stanowiskach pracy.
Pogorszenie wzroku, w szczególności u osób starszych, wpływa w sposób istotny na możliwość wykonywania przez nie czynności zawodowych. Jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia wzroku jest obniżenie ostrości widzenia spowodowane zmianą refrakcji oka. Wynikającą z fizjologicznego zmniejszenia zdolności akomodacji soczewek oczu. Problem ten w szczególności dotyczy osób wykonujących prace wymagające często precyzji, a także zdolności pracowników do dobrej i właściwej oceny odległości, np. przy obsłudze maszyn.
Ponadto praca w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i niebezpieczne (głównie czynniki mechaniczne oraz promieniowanie optyczne) wymaga odpowiedniego zabezpieczenia narządu wzroku przed działaniem tych czynników. Wady związane z refrakcją wzroku stanowią poważny problem dla społeczeństwa europejskiego. W związk...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych