Reklama

BHP – zysk czy koszt?

Wydatki poniesione przez firmę na szkolenia i rozwiązania z zakresu BHP mogą przynieść długofalowe oszczędności. Dlaczego?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie oszczędności przynosi wprowadzenie wysokich standardów BHP w przedsiębiorstwie,
  • w jaki sposób wprowadzenie konkretnych rozwiązań wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i usprawnienie działalności firmy,
  • jakie wyróżnia się poziomy rozwiązywania problemów we współczesnym podejściu do zagadnień bezpieczeństwa.

Dla wielu małych i średnich przedsiębiorców wydatki finansowe na szkolenia BHP, na wdrażanie pozytywnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ogólnozakładowego uznawane są za dopust Boży. Jeżeli coś ma być robione w tej materii, to tylko na wyraźne polecenie: PIP, PSSE, WIOŚ czy Państwowej Straży Pożarnej – niestety, tak myśli zbyt wielu. Tym poglądom warto rzucić rękawice, gdyż istnieją poważne argumenty dowodzące tego, że właściciele firm osiągają zasadnicze korzyści, gdy narzucają na siebie pewien reżim przestrzegania wymagań prawnych i pozaprawnych w zakresie bezpieczeństwa pracowniczego.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia kwestii historycznych. Otóż prawo pracownicze zaczęło być rozwijane, ponieważ industrializacja postępowała, ponieważ szerokie masy ludzkie wyprowadziły się ze wsi do miast. W tych pierwszych  europejskich zakładach przemysłowych warunki pracy nierzadko były tragiczne, często prowadziły do przedwczesnych zgonów, kalectwa, chorób zawodowych. Robotnicy mieli do czynienia z: niebezpiecznymi maszynami, hałasem, drganiami, szkodliwymi substancjami. I nikt specjalnie nie przejmował się wówczas człowiekiem, gdyż miał być on tylko małym trybikiem w wielkiej machinie zakładu pracy, co doskonale ukazywała klasyka literatury, jak Ziemia obiecana W. Reymonta czy powieści K. Dickensa.

W 1889 r. miał miejsce londyński strajk dokowy, który zgromadził 100 tysięcy protestujących – strajkujący domagali się poprawy swojego losu, gdyż żyli w biedzie. W 1886 r. w USA miał miejsce wielki południowo-zachodni strajk kolejowy – tym razem protestowało 200 tysięcy osób. Pójdźmy dalej, w 1840 r. we Francji doszło do strajku czeladników i robotników. Na naszym lokalnym gruncie w 1930 r. przeszedł marsz głodnych w Sanoku. Sięgając do historii, takich nieszczęśliwych protestów możemy odnaleźć wiele, podobnie jak i brutalnych rewolucji komunistycznych. Te właśnie uwarunkowania stanowiły asumpt do utworzenia nowej dziedziny, jaką było prawo pracy.

Wprowadzone rozwiązania a długofalowe oszczędności

Od czasów pierwszej rewolucji przemysłowej upłynęły wieki. Współczesne państwa na ogół narzucają dość surowe wymogi na przedsiębiorców. Jednak dzisiaj wielkie firmy często narzucają na siebie bardziej restrykcyjne rozwiązania w zakresie BHP niż te narzucane przez ustawodawcę. Dlaczego jednak tak się dzieje? Czy takie działania nie są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem? Wprost przeciwnie. Otóż kierownictwo wysokiego szczebla i właściciele spółek doszli do wniosku, że przestrzeganie wysokich standardów przynosi długofalowe oszczędności. A wynikają one z możliwości redukcji kosztów:

  • czasu (poświęconych na: dochodzenie powypadkowe, procesy sądowe, udzielenie pomocy poszkodowanemu, planowanie i prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, które wynikają z protokołu powypadkowego);
  • napraw (poświęconych na kompensację zniszczonego majątku trwałego w postaci maszyn, urządzeń, narzędzi, pojazdów);
  • strat materialnych (poświęconych na kompensację zniszczonego majątku obrotowego w postaci utraconych surowców, półwyrobów lub wyrobów gotowych);
  • odszkodowań (poświęconych na uiszczenie zapłaty tytułem przegranych procesów, które dowiodły winę i uchybienia ze strony pracodawcy);
  • innych kosztów finansowych (związanych chociażby z wyższą składką wypadkową);
  • zakłóceń w produkcji (w skrajnych wypadkach mogących nawet potrwać tygodniami);
  • zastępstw (tym bardziej uciążliwych, gdy wypadkowi ulegnie pracownik doświadczony);
  • nadgodzin (dla służby BHP sporządzającej protokół czy załogi, która musi wykonać zamówienie na czas);
  • pomocy medycznej i transportu (dla kierowcy zakładowego, który musi zawieźć poszkodowanego na szpitalny oddział ratunkowy).
Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.