Niezachowanie ostrożności przy wycince drzewa przyczyną wypadku
Czy można było uniknąć wypadku, do którego doszło przy wycince drzewa? Przybliżamy analizę zdarzenia.
Z artykułu dowiesz się:
- jak przebiegał wypadek, do którego doszło podczas wycinki drzewa,
- jakie były przyczyny zdarzenia,
- czym różni się „nieostrożność świadoma” od „nieostrożności nieświadomej”.
Praca przy pozyskiwaniu drewna, obejmująca: ścinkę, okrzesywanie, przerzynkę, zrywkę, magazynowanie i wywóz drewna, wiąże się z dużymi zagrożeniami dla wykonujących ją osób, ze szczególnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego. Z tego też powodu powinna być wykonywana przez co najmniej dwie osoby, z zachowaniem zasad komunikowania partnerowi zamiaru wykonania poszczególnych czynności. Jak powinna przebiegać wycinka drzew?
Analiza
Wycinka drzew, czy to w posiadanym lesie, czy też na nieużytkach, gdzie rosną popularnie nazywane samosiejki, pozwala rolnikom pozyskiwać materiał na opał lub surowiec do prac budowlanych. Prace z tym związane, tak jak i wiele innych w gospodarstwie rolnym, są niebezpieczne i dla własnego dobra warto zachować przy ich wykonywaniu szczególną ostrożność.
Ścinkę drzewa należy dobrze zaplanować. Wskazane jest, by prace związane z pozyskiwaniem drewna wykonywały osoby z doświadczeniem, świadome zagrożeń związanych z obalaniem drzew i obsługą pilarki łańcuchowej. Taka osoba powinna zdawać sobie spraw...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych