Zbiorowe zatrucie spalinami
Przyczyny wypadku
W opinii inspektora PIP główną przyczyną wypadku było poruszanie się wózkami spalinowymi po zamkniętych pomieszczeniach magazynu nieposiadających dostatecznie wydajnej wentylacji. To spowodowało zatrucie pracowników tlenkiem węgla zawartym w spalinach pracujących wózków.
Ponadto do zaistnienia wypadku przyczynił się brak właściwego nadzoru nad prowadzonymi pracami. Był następstwem niewyznaczenia koordynatora oraz zlekceważenie zagrożenia zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników.
W wyniku kontroli inspektor PIP zastosował kary grzywny w drodze mandatu wobec dwóch osób z kierownictwa zakładu, na terenie którego prowadzono prace.
WAŻNE
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie, osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie u...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych