Wyszukaj w serwisie

Wizja zero wypadków w przetwórstwie

Wypadki przy pracy co roku zbierają tragiczne żniwo w Polsce. Co trzeci poszkodowany to osoba zatrudniona w przetwórstwie przemysłowym. To właśnie w tym sektorze Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna intensywną, trzyletnią kampanię „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”. Kontrole, edukacja i działania prewencyjne mają ograniczyć liczbę wypadków oraz budować kulturę odpowiedzialności za życie i zdrowie pracowników – mówi Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Czytaj również: https://behapowcy.com/promotor-bhp-nr-3-4-2025/

W latach 2021-2023 inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 5994 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych zostało 6685 osób, w tym:

  • 2129 doznało ciężkich obrażeń ciała,
  • a 790 poniosło śmierć.

Analizy Inspekcji Pracy wskazują, że poszkodowani w wypadkach przy pracy najczęściej pracowali w zakładach przetwórstwa przemysłowego.

Biorąc pod uwagę te dane, Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała na lata 2025-2027 realizację strategii „Zapobieganie wypadkom związanym z pracą w sektorze przemysłowym – Wizja Zero”. Kontrole prowadzone w zakładach pracy pozwolą zweryfikować, jak przestrzegane są tam przepisy prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, ukierunkowane na ograniczenie zagrożeń zawodowych.

– Działania inspektorów będą eliminować bezpośrednie zagrożenia życia zatrudnionych. Chcemy zapobiegać wypadkom, zanim do nich dojdzie, a nie badać ich skutki i patrzeć na tragedie pracowników i ich rodzin. Chcemy też przy okazji zbadać poziom zaangażowania pracodawców w tworzenie bezpiecznych miejsc pracy w zakładach przemysłowych – podkreśla szef Inspekcji Pracy.

Uzupełnieniem kontroli będą działania prewencyjne, promocyjne i edukacyjne prowadzone w ramach kampanii „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”. Kampania jest częścią strategii, przekonujące pracodawców do zwiększenia zaangażowania w bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia zatrudnionych. Będziemy uświadamiać pracodawcom i osobom odpowiedzialnym konieczność bezpośredniego zaangażowania się w sprawy zarządzania bhp oraz udziału pracowników w działaniach służących zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa pracy. W tym udział przedstawicieli pracowników w ocenie ryzyka zawodowego.

Może Cię także zainteresować: W WUG spotkały się służby BHP podziemnych zakładów górniczych

Naszymi działaniami chcemy:

  • inspirować do zmiany postaw, popularyzując wzorce bezpieczeństwa pracy i odpowiedzialności za wykonywane zadania w kontekście ochrony życia i zdrowia własnego oraz osób zatrudnionych;
  • wskazywać tragiczne konsekwencje nieodpowiedzialnych i niewłaściwych zachowań poprzez upowszechnianie informacji dotyczących wniosków z analiz wypadków przy pracy;
  • zachęcać pracodawców i pracowników do podnoszenia poziomu kultury technicznej i organizacyjnej w miejscu pracy oraz inspirować do wymiany dobrych praktyk w tym zakresie.

Okręgowe inspektoraty pracy zorganizują dla pracodawców szkolenia, seminaria i konferencje o tematyce związanej z:

  • prewencją wypadkową w miejscu pracy,
  • prowadzeniem postępowań powypadkowych i analizowaniem przyczyn wypadków,
  • a także z zarządzaniem ryzykiem zawodowym.

Będziemy zachęcać pracodawców do skorzystania z oferty programów prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy. W szczególności tych, które mają wdrażać wysokie standardy bezpieczeństwa i ograniczanie wypadków przy pracy.

Planujemy również działania informacyjne w mediach. W szczególności skierowane do pracodawców i pracowników, którym chcemy zwrócić uwagę na problem wypadkowości w polskich przedsiębiorstwach. Będziemy też promować kulturę bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Więcej informacji o naszych działaniach na stronie: https://bpzoc.pip.gov.pl/

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Może Cię także zainteresować: Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki za zadaniowym czasem pracy

Reklama

Relacje

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy