Wizerunek matek w oczach pracodawców. Raport: #MotherEmpower
Dla wielu kobiet w Polsce powrót do aktywności zawodowej po przerwie związanej z macierzyństwem może być wyzwaniem oraz wiązać się z dużym stresem i niepewnością. Jak wygląda to z perspektywy pracodawców, rekruterów i specjalistów HR? Jakie widzą korzyści i wyzwania? Odpowiedzi znajdziemy w raporcie „#MotherEmpower. Wizerunek matek w oczach pracodawców” przygotowanym na zlecenie firmy Bosch.
Może Cię także zainteresować: Konferencja „Kobiety w BHP” już 23 maja!
Badanie „#MotherEmpower. Wizerunek matek w oczach pracodawców” przygotowane z inicjatywy firmy Bosch pokazuje jak pracodawcy, rekruterzy i specjaliści HR w Polsce postrzegają kobiety wracające do aktywności zawodowej po przerwie związanej z macierzyństwem.
70% badanych uważa, że matki są silnie zmotywowane do rozwijania kariery zawodowej. Ponad 80% – że macierzyństwo rozwija ważne kompetencje miękkie. Jednocześnie 45% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że zatrudnianie matek stanowi ryzyko dla firmy. Ponad 40% – że kobiety wychowujące dzieci są faworyzowane w pracy. Raport przygotowano w ramach 5. edycji programu mentoringowego Mother Empower – wspólnej inicjatywy firmy Bosch, a także Fundacji Mamo Pracuj.
Motywacja i wyjątkowe kompetencje #MotherEmpower
80% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że istnieją obszary, w których kobiety posiadające dzieci wyróżniają się poprzez swoje kompetencje i umiejętności. Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację dostrzegają, że doświadczenie rodzicielstwa wspiera rozwój kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy (zgadza się z tym twierdzeniem 82% badanych). Ich zdaniem macierzyństwo umacnia w szczególności zdolności organizacyjne (63%); empatię (59%); umiejętność radzenia sobie ze stresem (54%), a także rozwiązywania problemów (52%). 70% respondentów uważa też, że kobiety wracające na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem są silnie zmotywowane do rozwoju kariery.
“Z naszych doświadczeń w programie Mother Empower wynika, że wiele mam obawia się momentu powrotu do aktywności zawodowej. Szczególnie, jeśli wiąże się on z koniecznością znalezienia nowej pracy. Mimo przygotowanego CV, rozwiniętych kompetencji miękkich i ogromnej motywacji, często czują się w procesach rekrutacji niepewnie. Dlatego zależy nam, aby w kobietach posiadających dzieci umacniać przekonanie, że rynek pracy na nie czeka. A rodzicielstwo można postrzegać jako mocny punkt w CV” – podkreśliła Katarzyna Nieroda, Senior HR Business Partner w Bosch, mentorka i koordynatorka w programie Mother Empower.
Z badania wynika, że ankietowani widzą pracujące mamy w większości jako osoby zaangażowane, poukładane, pomocne, a także otwarte.
Balans: cenimy rozwój w różnych sferach życia
84% osób uczestniczących w badaniu uważa też, że praca może mieć pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny matek.
„Zachowanie właściwego balansu między różnymi sferami życia jest ważnym elementem wspierającym dobrostan psychiczny. U każdej osoby może on wyglądać inaczej, ale dla wielu osób aktywność zawodowa stanowi istotną część codzienności. Zauważamy, że często decyzja o powrocie do pracy jest związana z otrzymanym wsparciem. Zdarza się, że najbliższe otoczenie oczekuje, że mama zostanie w domu. My zachęcamy do tego, aby wspierać kobietę w podjęciu decyzji, która pozwoli jej na rozwój. Praca przynosi wyzwania, ale daje też poczucie spełnienia. Dlatego w ramach Fundacji Mamo Pracuj wspieramy mamy, które chcą rozwijać karierę i spełniać się w rolach zawodowych” – podkreśliła Anna Łabno-Kucharska, koordynatorka programu mentoringowego Mother Empower z ramienia Fundacji Mamo Pracuj.
Wyzwania
Zdecydowana większość uczestników badania pozytywnie ocenia wprowadzone w kodeksie pracy zmiany, wychodzące naprzeciw potrzebom rodziców. Jednocześnie 45% zgadza się ze stwierdzeniem, że zatrudnienie mamy stanowi ryzyko dla firmy. A 42% – że kobiety wychowujące dzieci są faworyzowane w pracy. Badania pokazują jednak, że dla ponad połowy rekrutujących przerwa w karierze nie ma większego znaczenia w procesie podejmowania decyzji o zatrudnieniu. A 1/3 dostrzega wiele korzyści, które może przenieść firmie włączenie do zespołu mamy wracającej z urlopu macierzyńskiego.
„Z raportu wynika, że rekrutujący widzą wiele zalet budowania różnorodnych zespołów i doceniają kompetencje, które kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego wnoszą do firm. Mam nadzieję, że stereotypowe postrzeganie mam w kontekście pracy zawodowej będzie coraz rzadsze. Czasami drobne zmiany organizacji pracy ułatwiają łączenie jej ze zobowiązaniami prywatnymi i umożliwiają rodzicom rozwój zawodowy. W naszej firmie, kobiety wychowujące dzieci (a tak naprawdę wszyscy pracownicy) szczególnie doceniają elastyczny czas pracy. Wdrażamy ten model wszędzie tam, gdzie to możliwe” – dodała Katarzyna Nieroda.