Praca zdalna. Wady i zalety – cz. I
Charakter regularny lub doraźny pracy zdalnej
Praca zdalna może mieć charakter regularny albo doraźny. O pracy doraźnej mówimy w sytuacji wyjątkowej, na przykład gdy pracownik musi być w danym dniu w domu, bo czeka na elektryka, hydraulika itp., w związku z czym pracodawca pozwala mu wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Istnieje również klasyfikacja biorąca pod uwagę, ile czasu pracownik wykonuje swoje obowiązki zdalnie, zgodnie z nią e-pracę można podzielić na:
- permanentną – jest to praca zdalna w pełnym wymiarze godzinowym,
- naprzemienną – niektóre dni pracownik przepracowuje w domu, a inne w biurze,
- uzupełniającą – praca stacjonarna w pełnym wymiarze, w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu i świadczy ją zdalnie.
Pandemia sprawiła, że w pewnym okresie większość pracowników świadczyła pracę zdalnie. Tarcza antykryzysowa wprowadziła przepisy dotyczące pracy zdalnej, które są uregulowane aktualnie w Ustawie z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych [1, 4].
Zalety i wady pracy zdalnej dla pracodawcy
Niewątpliwie praca zdalna dla pracodawcy ma do zaoferowanie wiele zalet, ale czy przeważają one nad jej wadami? Do zalet pracy zdalnej w odniesieniu do pracodawcy należy na pewno zaliczyć:
- znacząco niższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa,
- redukcję [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!