Objętościowe i powierzchniowe metody badań nieniszczących wykorzystywane w ocenie stanu technicznego ustrojów nośnych UTB
Do badań metodą penetracyjną wykorzystywane są:
a) środki do badań metodą penetracyjną (penetrant, zmywacz, wywoływacz),
b) źródło światła białego,
c) lampa UV,
d) miernik natężenia oświetlenia,
e) miernik natężenia promieniowania UV,
f) próbka wzorcowa nr 2,
g) termometr,
h) suwmiarka,
i) przymiar liniowy,
j) zegarek,
k) marker,
l) czyściwo,
m) szczotka druciana.
Przed rozpoczęciem badań należy zwrócić uwagę na to, czy środki do badań penetracyjnych posiadają stosowne atesty oraz czy ich data ważności nie została przekroczona. Ważną zasadą jest to, żeby nie łączyć środków pochodzących od różnych producentów.
Badania magnetyczno-proszkowe
Badania magnetyczno-proszkowe (ang. magnetic particle testing, MT) to nieniszcząca metoda badań, która pozwala na wykrywanie powierzchniowych nieciągłości materiału i stosunkowo dużych, położonych blisko powierzchni wad podpowierzchniowych. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozproszenia pola magnetycznego. Oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie namagnesowuje się, a następnie nanosi na nie proszek magnetyczny lub zawiesinę. Po wykonaniu tych czynności następują oględziny i rejestracja wyników. Później badana powierzchnia jest rozmagnesowywana i oczyszczana.
Badania magnetyczno-proszkowe mogą być stosowane na różnych etapach produkcji i eksploatacji, dla całej powierzchni lub miejscowo. Metoda ta wykazuje większą czułość niż badania penetracyjne. Badania MT mogą być stosowane wyłącznie dla materiałów ferromagnetycznych (obiekty wykonane ze stali niemagnetycznych nie mogą być badane).
Badania magnetyczno-proszkowe z zasady powinny być prowadzone na powierzchniach pozbawionych powłok, ponieważ może dojść [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!