Bezpieczeństwo pracy przy urządzeniach ciśnieniowych
Dla urządzeń ciśnieniowych, niewymienionych w załączniku do rozporządzenia, organ właściwej jednostki dozoru technicznego na podstawie odpowiednich norm lub innych specyfikacji technicznych, lub gdy takich specyfikacji nie ma, na podstawie znajomości stanu techniki, ustala:
- parametry dopuszczalne,
- ciśnienie próbne,
- terminy badań technicznych,
- konieczność prowadzenia książki ruchu.
Dla zbiorników podziemnych organ właściwej jednostki dozoru technicznego, w przypadku wyposażenia zbiorników w funkcjonującą elektrochemiczną ochronę przed korozją, może przesunąć termin wykonania rewizji wewnętrznej albo wyrazić zgodę na zastąpienie jej innymi badaniami, uwzględniając że powinna ona być wykonywana nie rzadziej niż co 10 lat. Wytwornicę acetylenu – stałą eksploatuje się w acetylenowni, dla której wymagania techniczne określają przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Acetylenownia nie można wykorzystywać do celów niezwiązanych z eksploatacją wytwornicy acetylenu. Wytwornicę acetylenu – przenośną eksploatuje się na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu, z uwzględnieniem wymagań określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Prace, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby
W Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917, art. 225 §1 i §2) stwierdza się, że pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.
Wykaz tych prac ustala pracodawca [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!