Wymagania oraz znakowanie środków ochrony oczu i twarzy według serii norm ISO 16321
Na wielu stanowiskach pracy w sektorze przemysłowym i chemicznym wymagane jest stosowanie przez pracowników środków ochrony oczu i twarzy. Jakie rodzaje tego typu ŚOI wyróżniamy?
Urazy oczu stanowią jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków przy pracy. Podrażnienie oczu lub ich uszkodzenie spowodowane na przykład kontaktem z odpryskami ciał stałych, strumieniem gorącej lub żrącej cieczy może doprowadzić do nieodwracalnych zmian lub nawet całkowitej utraty wzroku. Ponadto pogorszenie widzenia występuje u osób starszych, co w istotny sposób wpływa na możliwość wykonywania przez nie czynności zawodowych. Zjawisko to (prezbiopia) nasila się u ludzi powyżej 50. roku życia. Może stanowić problem w przypadku osób wykonujących prace wymagające precyzji oraz zdolności pracowników do dobrej i właściwej oceny odległości, np. przy obsłudze maszyn.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie wyróżnia się poziomy odporności na uderzenie w przypadku środków ochrony oczu i twarzy chroniących przed zagrożeniami mechanicznymi,
- które środki ochrony oczu i twarzy chronią przed zagrożeniami chemicznymi i pyłami,
- jakie rodzaje filtrów chroniących przed promieniowaniem stosuje się w środkach ochrony.
Ogran...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych