Układ ruchu strażaka Państwowej Straży Pożarnej
Porównajmy tę wartość z zapisem § 6.4. Obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym (Dz.U. 2018 r., poz. 1139): „Wydatek energetyczny netto niezbędny do wykonywania pracy fizycznej związanej z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów w czasie zmiany roboczej nie może przekraczać dla mężczyzn 8400 kJ, a przy pracy dorywczej 30 kJ/min”. W praktyce oznacza to, że chwilowy wydatek energetyczny strażaka podczas akcji lub ćwiczeń może dwukrotnie przekraczać wartości dopuszczalne w polskim prawie.
Skrajne temperatury
Należy przy tym pamiętać, że praca strażaka odbywa się w skrajnych temperaturach. Zarówno gorąca podczas pożarów (płomienie i promieniowanie cieplne), powodując ryzyko przegrzania organizmu, a nawet poparzenia, jak również w temperaturach ujemnych – np. podczas akcji na zamarzniętych akwenach, usuwania skutków katastrof, klęsk żywiołowych, których skutkami mogą być z kolei odmrożenia, ciężkie zapalenie płuc czy oskrzeli. Rzecz jasna taki wysiłek fizyczny, zwłaszcza w skrajnych warunkach mikroklimatycznych, stanowi znaczące obciążenie m.in. układu krążenia. W cytowanej pracy stwierdzono, że częstość tętna w badanej grupie strażaków podczas wchodzenia po drabinie, po schodach z wężem i ewakuacji osób poszkodowanych dochodziła do 96-98% wartości maksymalnej wysiłkowej częstości skurczów serca. Wysokie wartości odnotowano także w tych sytuacjach w zakresie ciśnienia krwi – skurczowe ok. 160-170, rozkurczowe ok. 86-99 mm słupa rtęci.
Ponadprzeciętna sprawność fizyczna
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych