Typy osobowości a funkcjonowanie w pracy
Struktura osobowości składa się z trzech niezależnych wymiarów, którym Eysenck nadał nazwy:
- Psychotyczności,
- Ekstrawersji,
- Neurotyczności.
Każdy z tych czynników jest krańcem kontinuum. Biegunem przeciwnym do ekstrawersji jest introwersja, przeciwieństwo neurotyczności to równowaga emocjonalna. Psychotyczność, która została najpóźniej wprowadzona do teorii, na jednym biegunie stanowi o patologii psychicznej, na drugim o uspołecznieniu. Wymiary teorii PEN są możliwe do badania kwestionariuszem EPQ-R (Eysenck, Eysenck i Barrett), znormalizowanym dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osób dorosłych.
Autorami polskiej adaptacji są Piotr Brzozowski i Radosław Drwal. Teoria Eysenck’a, wyjaśnia, że introwertycy w porównaniu z ekstrawertykami charakteryzują się wyższym poziomem pobudzenia układu nerwowego lub wyższym poziomem jego aktywacji. W wyniku tego nie potrzebują tylu bodźców, co ekstrawertycy, a wręcz ich unikają. Ekstrawertycy wolą silne bodźce, mają oni „głód stymulacji”, a introwertycy wolą bodźce słabe. Według tej teorii osoby znajdujące się pośrodku wymiaru ekstrawersja – introwersja to ambiwertycy, czyli osoby o średnim natężeniu cech obu skrajnych typów. W teorii Eysencka drugą podstawową cechą osobowości człowieka jest neurotyczność – zrównoważenie emocjonalne, czynnik obecny również w modelu „Wielkiej Piątki”. Kwestionariusze Eysencka, podobnie jak kwestionariusze oparte na pięcioczynnikowym modelu osobowości, mogą być bardzo przydatne w procesie rekrutacji i selekcji pracowników, głównie ze względu na łatwość i szybkość badania.
Typologie oparte na podstawowych funkcjach człowieka
Jung wyróżnił podstawowe typy ludzkie wg czterec...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych