Typy osobowości a funkcjonowanie w pracy
Klasyczna typologia osobowości
Typologia temperamentów według Hipokratesa-Galena była znacznie prostsza – każdy człowiek miał reprezentować taki typ, jakiego rodzaju płyn biologiczny przeważa w jego organizmie. Starożytni wyróżnili w ten sposób cztery typy: sangwinik (krew), flegmatyk (flegma), choleryk (żółć) i melancholik (czarna żółć). Podobny sposób myślenia przyjął Pawłow, ale biologiczne podłoże typów osobowości wyjaśnił, posługując się pojęciami siły, zrównoważenia i szybkości układu nerwowego. Według niego melancholik ma słaby układ nerwowy i to dominuje całe jego funkcjonowanie tak bardzo, że pozostałe cechy jego układu nerwowego nie zaznaczają się.
Pozostałe trzy typy mają silne układy nerwowe. Choleryk, oprócz tego, że jest silny, ma niezrównoważony układ nerwowy, co z kolei dominuje jego funkcjonowanie tak bardzo, że szybkość układu nerwowego nie ma znaczenia. Sangwinik i flegmatyk mają silne oraz zrównoważone układy nerwowe, ale układ sangwinika jest szybki, natomiast flegmatyka powolny. Według Pawłowa typ układu nerwowego jest wrodzony i raczej nie zmienia się pod wpływem wychowania czy otoczenia. Typ układu to fizjologiczna baza temperamentu, a temperament to jego przejaw psychiczny.
- Typ silny, zrównoważony, ruchliwy – sangwinik; obok flegmatyka (typ powolny) złoty środek skali temperamentu, jednocześnie najbardziej poważany przez Pawłowa. Jest zdrowy, odporny i sprawny życiowo; jest aktywny, jeżeli docierają doń bodźce z otoczenia; w sytuacji braku bodźców ma skłonności do biernego odpoczynku. Bardzo łatwo wytwarza pozytywne i negatywne odruchy warunkowe. Niepodatny na choroby nerwowe. Utrzymuje pełną równowagę między stanem organizmu a aktualną sytuacją.
- Typ silny, zrównoważony, powolny – flegma...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych