Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podmioty zobowiązane, uczestnicy, terminy, wpłaty
Wpłaty do PPK
Obowiązek dokonania pierwszych wpłat powstaje w kolejnym miesiącu po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Wpłaty powinno się dokonywać, co do zasady, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane (art. 16 ust. 4 ustawy o PPK). Powyższe oznacza, że pierwsze wpłaty przedsiębiorców zatrudniających nie mniej niż 250 osób będą musiały być dokonane do 15 listopada 2019 r.
Wpłaty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych finansują zarówno podmiot zatrudniający, jak i uczestnik. Każdego z nich zobowiązano do finansowania z własnych środków wpłaty podstawowej w określonej ustawowo wysokości z możliwością zadeklarowania dobrowolnej wpłaty dodatkowej. Wysokość wpłat określa się procentowo od wynagrodzenia uczestnika. Przy czym wynagrodzenie rozumie się jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika. W przypadku pracowników podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, co do zasady stanowi przychód osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (czyli wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia wypłacane przez pracodawcę). Wyjątek dotyczy takich przychodów osiąganych przez pracowników z tytułu zatrudnienia, które z mocy przepisów szczególnych podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek.
Wpłaty podmiotu zatrudniającego
Podmiot zatrudniający jest obowiązany finansować wpłaty podstawowe do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia uczestnika, a przy tym może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia uczestnika. Wpłatę dodatkową dokonywaną [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!