Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podmioty zobowiązane, uczestnicy, terminy, wpłaty
Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią prywatny system długoterminowego oszczędzania. Mają one podnieść bezpieczeństwo finansowe osób zatrudnionych. Już od 1 lipca br. będą mogli przystąpić do niego najwięksi pracodawcy.
Zgodnie z postanowieniami Ustawy z dnia 4 października 2018 r. o Pracowniczych Planach Kapitałowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2215) już od 1.07.2019 r. największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 osób, będą zobowiązane do utworzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK). Jest to programu uzupełniający oszczędzanie na emeryturę związany z zakładem pracy. W kolejnych miesiącach obowiązek ten zacznie obejmować następne podmioty. Docelowo, z określonymi prawem wyjątkami, wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały założyć i prowadzić PPK. Ich utworzenie będzie wiązało się z koniecznością wdrożenia określonych zmian organizacyjnych i finansowych. Pozwolą one na spełnienie wszystkich wymogów formalnych i prawnych, jakie będą ciążyły na przedsiębiorcy.
Podmioty zobowiązane do utworzenia PPK
Obowiązek utworzenia i prowadzenia PPK docelowo będzie spoczywał na wszystkich podmiotach zatrudniających, z wyjątkiem tych podmiotów, które obejmie ustawowe zwolnienie z tego wymogu. Przez pojęcie podmiotu zatrudniającego rozumie się:
- pracodawcę,
- zleceniodawcę,
- nakładcę,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie spółek rolniczych,
- podmiot, w którym działa rada nadzorcza.
Ponadto podmiotem zatrudniającym zobowiązanym do utworzenia PPK jest również osoba mająca siedzibę (miejsce zamieszkania) poza granicami Polski, jeśli zatrudnia w Polsce pracowników lub zleceniobiorców. Obowiązek utworzenia PPK nie obejmie:
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!