Zatrucie tlenkiem węgla – przyczyny, skutki, wykrywanie
Tlenek węgla to substancja toksyczna, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. W artykule przedstawiono m.in.: źródła narażenia, objawy towarzyszące zatruciu oraz metody wykrywania tego związku.
Tlenek węgla (CO), będący ubocznym produktem niepełnego spalania węgla, pojawił się w otoczeniu człowieka w momencie, gdy nauczył się on wykorzystywać ogień. W pierwszych prymitywnych domostwach paleniska sytuowane były w centralnym punkcie, a dym uchodził otworem w dachu. Można więc przypuszczać, że mogło tam dochodzić do powstawania dużych stężeń tlenku węgla. Szkodliwie wpływających na zdrowie i życie mieszkańców (1).
Autorem pierwszej historycznej wzmianki na temat szkodliwego działania „czadu” jest prawdopodobnie Arystoteles. Zauważył on w jednym ze swoich tekstów, że dymy węglowe prowadzą do „ciężkiej głowy i śmierci” (2).
Tlenek węgla – klasyfikacja prawna
Tlenek węgla powstaje jako produkt uboczny procesów niepełnego spalania węgla, drewna i substancji organicznych przy niedostatecznej podaży tlenu. Gdy proces spalania węgla przebiega prawidłowo, wytwarzane gazy spalinowe zawierają ok. 1% tlenku węgla. Natomiast podczas niewłaściwych warunków spalania może powstać aż 30% CO (3). Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, niepowodującym podrażnienia dróg oddechowych o masie cząsteczkowej 28,01 oraz gęstości w stosunku do powietrza 0,967 (4).
W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 roku o substancjach niebezpiecznych (Dz.U. nr 201, poz. 1674) został sklasyfikowany jako gaz skrajnie łatwo palny [...]