Telepraca w obliczu epidemii SARS-CoV-2 a obowiązki BHP
Po upływie trzymiesięcznego terminu przywrócenie przez pracodawcę poprzednich warunków wykonywania pracy może nastąpić w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Natomiast brak zgody pracownika na zmianę warunków wykonywania pracy, a także zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę. Należy również pamiętać, że zmiana trybu świadczenia pracy może również zostać zawarta w drodze porozumienia stron.
Organizacja stanowiska pracy
W stosunku do telepracownika należy jasno określić jednostkę organizacyjną pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy telepracownika. Należy również wskazać osobę lub organ odpowiedzialne za współpracę z telepracownikiem oraz upoważnione do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy. W tym również kontrolę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, stąd takie wskazanie winno obejmować również osoby reprezentujące służbę BHP.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby stosowany przy telepracy sprzęt zapewniał bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności zabezpieczał pracownika przed: urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy, a także uwzględniał zasady ergonomii i został poddany ocenie zgodności. Sprzęt niespełniający tych wymagań należy wyposażyć w odpowiednie zabezpieczenia, również jeżeli ich użytkowanie zależy od warunków lokalnych.
Pracodawca i telepracownik mogą także w odrębnej umowie określić w szczególności zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego [...]