Ocena i redukcja ryzyka zawodowego na stanowisku szlifierza metodą Risk Score
Głównym zadaniem operatora szlifierki jest obróbka powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych elementu w celu uzyskania wymaganego kształtu. Jak wygląda ocena ryzyka metodą Risk Score na tym stanowisku pracy?
Stanowisko pracy określane jest jako miejsce wykonywania czynności zawodowych przez pracownika. Jest to obszar roboczy wyposażony w odpowiednie środki, a także przedmioty pozwalające na prawidłową realizację danego zadania. Każde miejsce pracy powinno być przystosowane do pracownika w odpowiedni sposób, zależny od wykonywanych czynności i środowiska, w którym musi on pracować. Zazwyczaj miejscem pracy człowieka jest pomieszczenie. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – jeśli łączny czas, który pracownik spędza w pomieszczeniu w ciągu doby wynosi powyżej 4 godzin, nazywa się je pomieszczeniem stałej pracy [1].
Według artykułu 94 pkt 1-4 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, który dotyczy każdego miejsca pracy, jest również przeprowadzenie oceny i profilowania ryzyka zawodowego. Informacje o ryzyku zawodowym pracownika muszą być mu zakomunikowane przed dopuszczeniem go do pracy. Ważne jest, aby pracownik został poinformowany o zagrożeniach, w szczególności tych prowadzących do utraty zdrowia lub życia. Wytyczne do oceny ryzyka zawodowego [2] zawiera Polska Norma 18002:2011.
Charakterystyka stanowiska pracy szlifierza
W każdym zawodzie [...]