Reklama

Szkolenie BHP – kluczowy element bezpiecznego zakładu pracy

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy to niezbędna część przygotowania do rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku. Zgodnie z art. 237 § 2 Kodeksu pracy, zapewnienie takiego odpowiedniego szkolenia należy do obowiązków pracodawcy. Odbywa się ono podczas pracy i na koszt zatrudniającego. Powinno zostać przeprowadzone w taki sposób, aby nie tylko spełniało obowiązek prawny, ale także budowało świadomość pracowników i uczyło odpowiednich zachowań.

Dwa rodzaje szkoleń

W przepisach określone są dwa rodzaje szkoleń – wstępne oraz okresowe. Pierwsze z nich dzieli się na instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Instruktaż ogólny odbywa się przed rozpoczęciem wykonywania pracy w danym miejscu i ma na celu zapoznanie pracownika z podstawowymi informacjami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, układach zbiorowych pracy oraz innymi zasadami BHP, które mogą obowiązywać na terenie określonego zakładu. Pracownik zapoznaje się także z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz sposobami zapobiegania i ochrony przeciwpożarowej.

Czytaj również: Nowy kierunek studiów „Bezpieczeństwo i higiena pracy w sektorze offshore” na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Instruktaż stanowiskowy jako drugi element szkolenia wstępnego zaznajamia pracownika z zagrożeniami wypadkowymi i zdrowotnymi na jego stanowisku pracy. Czas trwania takiego szkolenia powinien być zależny od:

  • dotychczasowego doświadczenia i przygotowania zawodowego
  • oraz rodzaju pracy
  • i niebezpieczeństw występujących na danym stanowisku.

Z kolei szkolenia okresowe wykonuje się regularnie ze względu na ciągłe zmiany w przepisach oraz postęp technologiczny. Pracodawca obowiązkowo przeprowadza takie szkolenie, które aktualizuje wiedzę pracowników oraz zapoznaje ich z nowymi rozwiązaniami technicznymi, które zostały wdrożone na ich miejscu pracy. Powinien zostać zakończony egzaminem sprawdzającym poziom przyswojenia wiedzy przez zatrudnionych oraz określić stopień umiejętności związanych z wykonywaniem pracy na określonym stanowisku w kontekście zasad BHP.

Czytaj także: III Ogólnopolskie Forum Społecznej Inspekcji Pracy

Doświadczeni szkoleniowcy

Istotna jest wiedza i przygotowanie wykładowcy do  przeprowadzenia szkolenia. Powinien on w umiejętny sposób przekazać informacje o takich zagadnieniach jak:

  • regulacje prawne,
  • metody identyfikacji,
  • ocenę zagrożeń,
  • występujące choroby zawodowe na danym stanowisku,
  • a także związana z nimi profilaktyka i wiele więcej.

Przeprowadzanie skutecznych szkoleń ma realny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu zatrudnienia. Wymaga to profesjonalnego podejścia, uwzględniającego specyfikę danego środowiska pracy, a także aktualnych przepisów prawnych. – podkreśla Marta Tomaszewska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz specjalistka BHP w CWS Workwear. – Ważne jest, aby szkolenie nie tylko dostarczało teoretycznej wiedzy, ale również skupiało się na praktycznych aspektach, zachęcając pracowników do aktywnego uczestnictwa i stosowania zdobytej wiedzy w codziennej pracy. Regularna aktualizacja treści szkoleń oraz analiza ich efektywności są kluczowe dla utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa zawodowego.

Korzyści z przeprowadzania rzetelnych szkoleń

Pracownicy, którzy posiadają odpowiednią wiedzą o zagrożeniach jakie występują na ich stanowisku, chętniej przestrzegają przepisów. Mogą czuć się bezpieczniej, a także znacznie rzadziej zapadają na choroby zawodowe i ulegają wypadkom. Świadomi zagrożeń pracownicy są także korzyścią dla pracodawcy, który znacznie rzadziej musi martwić się o ustalanie przyczyn i okoliczności wypadków oraz nieobecności pracowników. Ogranicza się także ryzyko wystąpienia problemów prawnych i finansowych jakie związane są z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa na terenie pracy.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Czy egzoszkielety to krok ku większemu bezpieczeństwu robót geotechnicznych?

Galeria

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.