Szkolenie z pierwszej pomocy a umiejętność jej udzielania przez kierowców
Istotnym elementem w ratowaniu życia ludzkiego jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Nabycie tej umiejętności możliwe jest tylko przy wykorzystaniu wiedzy zdobytej na specjalistycznych szkoleniach.
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów szczegółowo określających wymagania kwalifikacyjne, jakie powinien posiadać ośrodek szkoleniowy (osoba) prowadzący szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników lub osób zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji w tym zakresie. Działalność szkoleniową można prowadzić na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika z tego, że osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie szkoleń, mająca niezbędną do tego wiedzę, wykształcenie i doświadczenie, może zgodnie z polskim prawem prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Regulacje prawne
Podejmując się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, należy pamiętać o § 19 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U., poz. 1632). W Rozporządzeniu sprecyzowano, na jakich warunkach należy prowadzić edukację dorosłych i jakie kryteria należy spełnić. W myśl § 19 organizator (podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych) zapewnia:
- kadrę dydaktyczną posiadającą kwalifikacje określone odpowiednio w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017 r., poz. 1189) lub na podstawie art. 120 ust. 4 Ustawy;
- odpowiednie pomieszczenia wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające prawidłową realizację kształcenia;
- bezpieczne i higieniczne warunki pracy i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!