Szczepienia przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia. Dlaczego warto szczepić się na grypę?
Jak leczyć grypę?
Terapia grypy w grupie pacjentów bez czynników ryzyka polega na leczeniu objawowym. Stosujemy leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bez recepty zawierające ibuprofen lub paracetamol. Można je stosować również u dzieci. Do kuracji można też włączyć leki przeciwkaszlowe. W przypadku gdy nie następuje poprawa, a stan się pogarsza, lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe, jak: oseltamiwir, zanamiwir, peramiwir lub marboksyl baloksawiru. Kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać stosowania kwasu acetylosalicylowego.
Domowe sposoby na grypę mogą być dobrym uzupełnieniem leczenia grypy. Warto wypróbować sok z malin, imbir, czosnek lub miód.
Jakie są powikłania grypy?
Bardzo ważne jest to, żeby stosować się do zaleceń lekarza i odpoczywać w trakcie grypy, a nawet po ustąpieniu objawów. Niedoleczona grypa może prowadzić do powikłań takich jak:
- zapalenie oskrzeli,
- bakteryjne lub wirusowe zapaleniem płuc,
- angina paciorkowcowa,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie ucha lub zatok przynosowych,
- zespół Guillaina-Barrégo,
- zaostrzenie innych chorób, jak POCHP, astma, cukrzyca,
- zgon.
Jeżeli chcemy uniknąć grypy i jej powikłań, należy pomyśleć o profilaktyce, a przede wszystkim o szczepieniach ochronnych.
Profilaktyka grypy. Rola szczepionek na grypę
Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania na grypę są szczepionki. Pierwsze inaktywowane szczepionki na grypę podano już w latach 40. ubiegłego [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!