Pracownicy z niepełnosprawnością. Szczególne uprawnienia w pracy
Pracownikom z orzeczoną niepełnosprawnością w miejscu pracy przysługują szczególne uprawnienia. Ile może wynosić ich czas pracy oraz jakie przysługują im dodatkowe zwolnienia?
W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. W rzeczywistości jest ich dużo więcej – od 4 do 7 mln [1]. Część z tych osób pracuje i ma prawny status pracownika. Poza uregulowaniami w Kodeksie pracy przysługują im także dodatkowe, specyficzne uprawnienia. Szczególne uprawnienia pracowników z niepełnosprawnością/niepełnosprawnych reguluje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz.573), zwana w skrócie u.r.z.n.
Problem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w ciągu ostatnich lat stał się coraz powszechniejszy. Szczególnie stało się to zauważalne od czasu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. UE w swej polityce poświęca dużo miejsca problemom ludzi niepełnosprawnych, w tym ich aktywizacji zawodowej. Wykonywanie pracy przez osobę niepełnosprawną wymaga od niej znacznie większego wysiłku, tak fizycznego, jak i psychicznego, co tym samym powoduje szybsze zmęczenie organizmu, który w takiej sytuacji może być dodatkowo narażony na różne urazy [2]. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia związane z niepełnosprawnością oraz dodatkowe, ustawowe uprawnienia pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.
Pojęcie i rodzaje niepełnosprawności
Pojęcie niepełnosprawności kształtuje się od wieków i było różnie rozumiane. Współcześnie istnieje wiele definicji niepełnosprawności skonstruowanych w obrębie różnych nauk: pedagogiki, psychologii, socjologii, medycyny [...]