Systemy informacji przestrzennej w służbie BHP
Geoinformacje, czyli systemy informacji przestrzennej służą do pozyskiwania, przechowywania, analizowania i udostępniania informacji posiadającej odniesienie przestrzenne do powierzchni Ziemi. BHP wykorzystuje tego typu dane, np. rejestrując wypadki w drodze do pracy lub sprawdzając stan konstrukcji nośnych budynków.
Istotą bezpieczeństwa i higieny pracy jest stan warunków, organizacji oraz zachowań pracowników zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. Na pojęcie ochrony pracy składają się gwarancje prawne służące zabezpieczeniu zdrowia i życia ludzkiego w procesie pracy. Podstawowe akty prawne regulujące te postanowienia to Konstytucja RP i Kodeks pracy. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i ochrony pracy dotyczą między innymi: zagrożeń związanych z obiektami i pomieszczeniami pracy, używaniem maszyn, urządzeń i narzędzi, procesów pracy szczególnie niebezpiecznych, szkodliwych, organizacji pracy, zagrożeń tkwiących w samych pracownikach, np. stanie zdrowia i kwalifikacjach. Przybliżamy systemy informacji przestrzennej - ich rolę i funkcjonowanie.
Jaka jest istota GIS?
GIS to systemy informacji przestrzennej, czyli skomputeryzowany system pozyskiwania, przechowywania, przetwarzania, analizowania danych i udostępniania informacji posiadający odniesienie przestrzenne do powierzchni Ziemi. Połączenie możliwości oferowanych przez bazy danych oraz możliwość wizualizacji i analizy przestrzennych typowych dla map stanowi o jego unikatowości [1]. Dane, które trafiają do systemu, mogą pochodzić z bezpośrednich pomiarów terenowych, ze skanowania czy też z pomiarów teledetekcyjnych. W Polsce można korzystać również ze zbiorów danych cyfrowych. System GIS ma tę zaletę, że może integrować dane z wielu źródeł mających ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych