Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – 28 kwietnia 2022 r. Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa.

Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w 2022 r. są poświęcone kulturze bezpieczeństwa pracy. W szczególności temu, jak w jej kształtowaniu uczestniczą pracownicy. Międzynarodowa Organizacja Pracy zwraca także uwagę na ważną rolę dialogu społecznego. Umożliwia on przedstawicielom rządów i partnerom społecznym udział w procesach decyzyjnych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w pracy: od opracowywania i aktualizacji strategii i przepisów, po ich faktyczne stosowanie na stanowiskach pracy. Dialog społeczny jest również niezbędny do budowania poczucia odpowiedzialności i zaangażowania wszystkich stron procesu pracy. Zapewniającego także efektywne wdrażanie działań w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

Według globalnych szacunków każdego roku na skutek wypadków przy pracy i chorób zawodowych umiera 2,9 mln osób. Co najmniej 402 mln ulegają wypadkom przy pracy (Kongres Międzynarodowej Komisji Zdrowia w Pracy, ICOH, 2022 r.). Szacuje się, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe przyczyniają się do utraty 5,4% rocznego światowego produktu krajowego brutto (PKB).

Przyczyn wypadków przy pracy upatruje się m.in. w poziomie kultury bezpieczeństwa pracy, funkcjonującej w firmie. Wysoka kultura bezpieczeństwa jest związana z poczuciem osobistej odpowiedzialności każdego pracownika za sprawy bezpieczeństwa, przejawiającej się w codziennej pracy. Na poziomie przedsiębiorstwa o wysokiej kultura bezpieczeństwa mówimy wtedy, gdy prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy jest cenione i promowane zarówno przez kierownictwo, jak i pracowników. Budowanie kultury bezpieczeństwa wymaga włączenia wszystkich uczestników procesu pracy przez ich znaczące zaangażowanie w ciągłą poprawę stanu bezpieczeństwa. W miejscu pracy o wysokiej kulturze bezpieczeństwa pracownicy czują, że mogą swobodnie zgłaszać informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, a kierownictwo aktywnie współpracuje z nimi w celu znalezienia skutecznych i trwałych rozwiązań. Wymaga to otwartej komunikacji, opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku.

Kwestia zdrowia i bezpieczeństwa jest priorytetem

Podstawą budowania kultury bezpieczeństwa pracy jest priorytetowe traktowanie kwestii zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Niezbędnym warunkiem jest zapewnienie, aby system zarządzania bhp był integralną częścią ogólnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. W celu kontrolowania ryzyka oraz ograniczania liczby wypadków i chorób związanych z pracą. Ważna jest odpowiednia organizacja pracy, wzmacnianie poczucia osobistej odpowiedzialności wszystkich pracowników za poziom bezpieczeństwa oraz wsparcie uzyskiwane w tym zakresie od przełożonych i pracowników dozoru. W kształtowaniu kultury bezpieczeństwa pomocne są szkolenia i przemyślane metody motywowania pracowników do udziału w tym procesie.

Tematyce obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2022 była poświęcona sesja Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, która odbyła się 26 kwietnia 2022 r. Więcej informacji oraz raport MOP poświęconym tematyce kultury bezpieczeństwa pracy: www.ciop.pl/28kwietnia

Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Czytaj także: Rolnictwo – wciąż dużo wypadków przy pracy

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.