Pierwsza pomoc w przypadku napadu drgawek
Najważniejszą kwestią dotyczącą udzielania pierwszej pomocy jest, poza oczywistą umiejętnością wdrożenia właściwych działań, przełamanie bariery strachu. To strach w większości przypadków powoduje, że świadkowie zdarzeń nie podejmują działań wobec osób wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Tymczasem każda kampania czy materiały promocyjne są pełne haseł dotyczących najważniejszych pierwszych minut i znaczenia świadków oraz ich działania dla późniejszej przeżywalności poszkodowanych.
Jak pokazuje doświadczenie, szeroka wiedza wraz ze świetnym wyszkoleniem ratowników medycznych i najwyższej jakości sprzętem nie są w stanie uratować życia i zdrowia poszkodowanych, jeśli właściwie nie zadziała pierwsze ogniwo łańcucha przeżycia, jakim są świadkowie zdarzenia. Szacuje się, że rytm serca wymagający defibrylacji, czyli elektroterapii, występuje w około 76% przypadków Nagłego Zatrzymania Krążenia. Defibrylacja wykonana w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może zapewnić przeżywalność na poziomie 50-70%. Warto podkreślić, że każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia do wypisu ze szpitala o 10-12%. Tymczasem prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej spowalnia spadek przeżywalności do 3-4% na każdą minutę opóźnienia w wykonaniu defibrylacji. Omawiając dane liczbowe, należy również przypomnieć, że po 4 minutach od Nagłego Zatrzymania Krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w Ośrodkowym Układzie Nerwowym, co sprawia, że nawet przywróceniu czynności serca wskutek resuscytacji nie towarzyszy odzyskanie świadomości i sprawności.
Definicja pierwszej pomocy
W obecnie obowiązujących Wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2015 pierwsza pomoc została zdefiniowana jako „zachowanie służące udzieleniu pomocy i wstępną opiekę w nagłym [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!