Stres zawodowy — przyczyny, konsekwencje, sposoby zapobiegania
Jednym z podstawowych celów zarządzania bezpieczeństwem jest ochrona zdrowia i życia ludzi. Dlatego też jednym z bardzo ważnych elementów zarządzania jest eliminowanie z zakładu pracy stresu zawodowego.
Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), blisko połowa pracujących ludzi nie odczuwa komfortu w swojej pracy. Potwierdzają tę obserwację także dane cytowane przez amerykański National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH). Dla przykładu, w badaniach prowadzonych przez Northwestern National Life okazało się, że 40% pracowników ocenia swoją pracę jako bardzo lub ekstremalnie stresującą. Jest to drugi co do wielkości problem zdrowotny pracowników Unii Europejskiej [15]. Jak wyeliminować lub zminimalizować stres zawodowy?
Stres jest „zjawiskiem demokratycznym”, ponieważ dotyka przedstawicieli różnych zawodów na wszystkich szczeblach organizacji, niezależnie od wykształcenia, zajmowanego stanowiska itp. Skutkami stresu dla przedsiębiorstwa są między innymi koszty związane z obniżoną produktywnością i motywacją jej pracowników, często także z większą liczbą błędów oraz wypadków. Dlatego też przy zapewnianiu bezpieczeństwa pracy nie może być pomijane zagadnienie stresu zawodowego. Eliminowanie przyczyn oraz uodparnianie ludzi na działanie stresu zawodowego są ważnymi elementami zarządzania bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie [1, 5, 6, 10].
Pojęcie i definicje stresu
Termin „stres” oznacza ogół zmian fizjologicznych, neurologicznych i behawioralnych zachodzących w organizmie pod wpływem niekorzystnych bodźców. Jednakże pewien optymalny poziom stresu jest niezbędny do efektywnego funkcjonowania człowieka. Zbyt niski poziom stresu powoduje spadek motywacji, apatię i znudzenie, zbyt wysoki – napięcie, trud...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych