Stres cyfrowy 2021
Od września rusza nowa informacyjna kampania społeczna CIOP-PIB pn. „Stres cyfrowy” dotyczącej prewencji stresu cyfrowego i zachowania równowagi cyfrowej w pracy i po pracy.
Wybuch epidemii wirusa SARS-COV-2, wywołującego chorobę COVID-19 sprawił, że pracodawcy musieli zmierzyć się z istotnym problemem polegającym na zapewnieniu pracownikom bezpiecznych warunków pracy w obliczu nieznanego dotąd zagrożenia biologicznego. Od tego momentu praca zdalna stała się powszechnym sposobem pracy, również w Polsce. Dobrze obrazują to badania przeprowadzone przez CIOP-PIB na przełomie kwietnia i maja 2020 r. Pokazały one, że pracę zdalną przed epidemią wykonywało 7% pracowników. Natomiast w czasie epidemii – 59% (nie wliczając w to pracy wykonywanej częściowo zdalnie). Z kolei, według danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie 9,7% wszystkich pracujących w Polsce stanowią pracownicy zdalni.
Liczba osób wykonujących w IV kwartale 2020 r. swoją pracę w domu uległa zwiększeniu o 478 tys. osób w porównaniu do III kwartału oraz o 902 tys. w porównaniu do roku 2019. W szerszym kontekście wygląda to podobnie. Z danych EU wynika, że prawie 40% pracowników wykonuje swoją pracę zdalnie. Jedynie 15% z nich wykonywało taki rodzaj pracy wcześniej. To jak bardzo powszechna stała się praca zdalna obrazuje również częstotliwość korzystania z popularnej platformy do komunikacji Zoo. Liczba użytkowników wzrosła z 10 milionów dziennie w czasach sprzed wybuchu epidemii (grudzień 2019 r.) do 200 milionów w marcu 2020 r. i 300 milionów w kwietniu 2020.
Praca zdalna
Praca zdalna według definicji to taka, którą pracownik może wykonywać całkowicie lub częściowo w swoim miejscu zamieszkania lub w innym miejscu ustalonym przez pracownika i p...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych