Nowoczesne strefy pakowania − elementy ergonomii i bezpieczeństwa
Przenośniki - napędzane i bierne
Coraz częściej strefy pakowania posiadają przenośniki – napędzane bądź bierne – które znacznie odciążają pracowników i pozwalają przyśpieszyć cały proces. Aby praca z przenośnikami była bezpieczna, należy stosować się do przepisów z Rozporządzenia Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników. Złe ustawienie przenośników w pomieszczeniu, brak zabezpieczeń czy znaków ostrzegawczych mogą być przyczynami ciężkiego wypadku.
Oczywiście nie można zapomnieć o minimalnych szerokościach dróg transportowych. Mogą być one różne w zależności od rodzaju ruchu i są opisane w normie PN-EN ISO 14122-2:2016-08 Bezpieczeństwo maszyn − Stałe środki dostępu do maszyn − Część 2: Pomosty robocze i przejścia. Szerokość drogi transportowej nie może być mniejsza niż 1200 mm. Pracownik powinien móc swobodnie poruszać się po drodze transportowej i nie narażać na wypadek komunikacyjny.
Należy też pamiętać o zapewnieniu łatwego, a więc szybkiego dostępu do sterujących przycisków i linek zatrzymania awaryjnego. W ramach strefy pakowania w funkcję zatrzymania awaryjnego muszą być wyposażane głównie urządzenia do produkcji różnego rodzaju wypełniaczy opakowań zbiorczych oraz przenośniki1. W zasadzie każde ze stanowisk pracy powinno mieć jakiś element do inicjowania zatrzymania awaryjnego, a zasięg tej funkcji może obejmować całą strefę. Przynajmniej w zakresie urządzeń transportu bliskiego.
Wybrane elementy ergonomii
Z punktu widzenia każdej firmy ergonomia ma trzy zasadnicze oblicza:
- zabezp...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych