Stoen Operator zwiększa bezpieczeństwo ekip terenowych
Stoen Operator zwiększa bezpieczeństwo swoich pracowników terenowych i wprowadza procedurę Last minute risk assessment. Zachowanie zasad BHP jest dla spółki najwyższym priorytetem. Dowodem na to podejście jest liczba wypadków przy pracy. W wynikach stołecznego OSD od 10 lat wskaźnik ten jest na bardzo niskim poziomie.
Czytaj także: Wellbeing – nadzieje na poprawę
Stoen Operator, jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, jest zobowiązany do utrzymania w odpowiedniej kondycji należących do niej obiektów infrastruktury elektroenergetycznej. Pracownicy warszawskiego OSD przeprowadzają konserwację i modernizację poszczególnych urządzeń. A realizowane przez nich obowiązki często związane są również z ryzykiem prac wykonywanych na wysokości, w wykopach lub w ciągach jezdno-pieszych. Aby obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków, spółka kładzie duży nacisk na utrzymywanie wiedzy pracowników dotyczącej BHP i stałe monitorowanie poziomu bezpieczeństwa. Regularnie weryfikuje i uaktualnia procedury związane z tym aspektem realizacji obowiązków.
Ocena ryzyka w ostatniej chwili dla zwiększenia bezpieczeństwa
Nowy element oceny ryzyka to ocena zagrożeń (LMRA – Last minute risk assesment), którą pracownik powinien przeprowadzić w ciągu ostatnich 2-3 minut przed rozpoczęciem wykonywania określonego zadania. Zobowiązany rozpoznać wszystkie zagrożenia w miejscu wykonywanej pracy np.:
- przy urządzaniach energetycznych,
- pracach na wysokości, budowlanych,
- ale także przeanalizować ruch uliczny,
- ryzyko potknięcia,
- czy stan pogody.
– LMRA (Last minute risk assessment, czyli ocena ryzyka w ostatniej chwili) dotyczy pracowników terenowych i oznacza analizę ryzyka tuż przed przystąpieniem do pracy — przybliża temat nowej procedury Robert Orzechowski, lider zespołu Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Stoen Operator. – W Polsce wprowadzamy kolejny ważny aspekt podnoszący poziom bezpieczeństwa. W oparciu o doświadczenia naszych kolegów z innych spółek w różnych krajach Grupy E.ON, wypracowaliśmy własne rozwiązanie, które odpowiada specyfice naszej pracy i ma zastosowanie w narzędziach, których używamy.
Dodatkowa funkcjonalność w autorskim narzędziu Stoen Operator
W realizacji codziennych zadań brygady terenowe wykorzystują system mTask. Został on stworzony w 2021 roku przez dział IT spółki z Grupy E.ON w Polsce we współpracy ze specjalistami i pracownikami funkcyjnymi pionu Usług Sieciowych Stoen Operator. Zespoły terenowe wyposażono w tablety. Służące do odbierania i rejestracji zadań, komunikowania się ze zleceniodawcami zadań, podglądu danych w systemie GIS, nawigacji samochodowej itp.
– Na panelu w mTask, przed przystąpieniem do realizacji zleconego zadania, każdy pracownik będzie musiał przeczytać 4 polecenia i się do nich zastosować – tłumaczy Robert Orzechowski. – Takie postępowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Dlatego przycisk „Idź dalej” uaktywni się dopiero po kilku sekundach od pojawienia się okna z komunikatem.
Procedurę LMRA stosowano również w innych spółkach Grupy E.ON w Polsce. Mają one zamiar, promować ją również wśród wykonawców realizujących zadnia na obiektach oraz infrastrukturze należącej m.in. do Stoen Operator.
Może Cię także zainteresować: Wellbeing – nadzieje na poprawę