Reklama

10 pomysłów na poprawę stanu ochrony przeciwpożarowej w przedsiębiorstwie

Co zrobić, aby poprawić warunki ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy? Wprowadzenie podanych rozwiązań wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa firmy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak często należy przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne,
  • w jakich miejscach umieszczać gaśnice,
  • jakie rodzaje sprzętów wymagają regularnego serwisowania.

Na co dzień wielu przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, traktuje sprawy przeciwpożarowe po macoszemu. Dla świętego spokoju i wygody podejście do tych tematów bywa powierzchowne. Aż do czasu, w którym ma miejsce reakcja łańcuchowa, kiedy to niezgaszony papieros eliminuje z codziennego użytku fabrykę za wiele milionów złotych. Po takim zdarzeniu, jeżeli spółka się podniesie, właściciele podchodzą do kwestii przeciwpożarowych ze śmiertelną powagą. Tylko na sam koniec pozostaje smutna refleksja: lepiej zapobiegać czy leczyć? Czy nie warto włożyć wysiłek w utrzymanie minimalnych standardów bezpieczeństwa niż później cierpieć wyjątkowo drogie konsekwencje niefrasobliwości? Jak poprawić stan ochrony przeciwpożarowej w firmie?

Niniejszy artykuł stanowi pewną podpowiedź dla przedsiębiorców, inspektorów ochrony przeciwpożarowej, behapowców, którym zależy na wdrażaniu pozytywnych standardów. Autor tych rozważań dobrał dziesięć najważniejszych wskazówek pozwalających utrzymać zadowalający poziom w zakresie stanu ochrony przeciwpożarowej dla typowego (raczej przemysłowego) zakładu pracy.

1. Pamiętać o regularnych ćwiczeniach ewakuacyjnych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresowe ćwiczenia ewakuacyjne muszą być wykonywane raz na dwa lata przez zarządcę lub właściciela budynku, w którym na stałe przebywa przynajmniej 50 osób. Natomiast co do obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, próbne ćwiczenia przeprowadza się co najmniej raz na rok.

Kluczowe jest powiadomienie straży pożarnej o tym fakcie. Najlepiej, aby ta notyfikacja miała postać pisemną bądź elektroniczną, gdyż rozmowy telefoniczne nie mogą być później okazane jako dowód. Nie zapominajmy sporządzić dokumentacji poewakuacyjnej w formie protokołu, raportu, sprawozdania (różni fachowcy stosują różne wzory dokumentów). Dobrą praktykę stanowi robienie zdjęć z ewakuacji – takie fotografie mogą być pokazane później kontrolerowi lub audytorowi. Należy zapoznać wszystkich uczestników z obowiązującymi procedurami ewakuacyjnymi, na co również wskazane jest posiadanie pisemnego dowodu. Niektóre firmy posuwają się nawet do tego, że po całej akcji oczekują podpisu od każdego ewakuowanego. Natomiast w większości przypadków wystarcza odczytanie listy obecności na zbiórce. Powinniśmy ewakuować raczej cały obiekt, a nie jego wybiórczy obszar. Do tego najlepiej objąć ewakuacją próbną wszystkie zmiany robocze. Zachowanie powyższych formalnych rygorów może nam zdecydowanie pomóc, gdy będziemy sprawdzani ze swojej pracy.

2. Zwrócić uwagę na przepisy ATEX

Warto przemyśleć kwestię: czy na terenie naszego zakładu pracy występuje atmosfera wybuchowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta, stąd też najlepiej udać się z tym zagadnieniem do odpowiedniej firmy. Profesjonaliści sporządzą nam wtedy Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem (DZPW) i Ocenę Zagrożenia Wybuchem (OZW). Dość częstymi rozwiązaniami w tym zakresie są: specjalne szafy do przechowywania niebezpiecznych substancji, specjalne wyciągi, nieiskrzące przełączniki.

3. Dbać o odpowiednie stosowanie i magazynowanie łatwopalnych substancji chemicznych

Należy dbać o to, by właściwie zabezpieczać materiały łatwopalne, aby załoga przedsiębiorstwa magazynowała niebezpieczne substancje palne w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Trzeba oduczyć pracowników korzystania z nieoznakowanych pojemników zastępczych. Niektóre firmy, w celu dostosowania do obowiązujących przepisów, rezygnują z masowego składowania substancji na rzecz usługi rentalu, pomimo iż efektywność ekonomiczna stoi po stronie pierwszego rozwiązania. W tym wypadku ograniczenie ilości substancji pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ możemy składować wyrób w bezpiecznej, dedykowanej szafie, a nie w potężnym mauzerze o objętości 1000 litrów.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.