Stan nietrzeźwości nauczyciela w przedszkolu a bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo innej osoby
Analiza
Janina Kowalska to nauczycielka Przedszkola Publicznego z 30-letnim stażem pracy pedagogicznej, stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany. W aktach sprawy znajdowały się następujące dokumenty dotyczące przestrzegania elementarnych zasad i przepisów związanych z wykonywaną pracą przez Janinę Kowalską:
1. Szczegółowy zakres obowiązków nauczyciela przedszkola
„Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 lutego 1982 r. powierzam pani Janinie poniższe obowiązki i odpowiedzialność za prawidłowe ich wykonanie:
I. Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt. 1 – do obowiązków nauczyciela związanych z prowadzeniem zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych, bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze czasu pracy wynikającym z arkusza organizacji pracy przedszkola należy: [...] 5. Przestrzeganie bezwzględnie zasad dotyczących bezpieczeństwa dzieci podczas zajęć, zabaw w budynku przedszkola, w ogrodzie przedszkolnym, podczas spacerów, wycieczek. [...] Niepozostawianie pod żadnym pozorem dzieci bez opieki! Wymaganie obecności pracownika obsługi przy zajęciach i czynnościach dzieci, podczas których nauczyciel musi szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podopiecznych (np. praca z narzędziami, pobyt w szatni, przejście do jadalni i do sali). […]
IV. Sprawy pozostałe – obowiązkiem nauczyciela jest:
1. Lojalnie prezentować pozytywny wizerunek placówki (w każdej sytuacji).[…] – zobowiązuję się do rzetelnego wypełnienia powierzonych obowiązków, data i podpis Janiny Kowalskiej.”
2. Instrukcja BHP obowiązująca wszystkich pracowników
„[...] 3. Do pracy pracownik powinien stawić się w stanie zdolnym do [...]