Stan nietrzeźwości nauczyciela w przedszkolu a bezpośrednie narażenie na niebezpieczeństwo innej osoby
Opis zdarzenia
Janina Kowalska zatrudniona jako nauczyciel dyplomowany w Przedszkolu Publicznym sprawowała opiekę w sali nad grupą 18 dzieci w godzinach od 7.00 do 8.00. Tj. do czasu, kiedy jedna z matek zauważyła u niej dziwne zachowanie, które wskazywało na stan nietrzeźwy. Zawiadomiła o tym dyrektora, co z kolei skutkowało wstrzymaniem nauczyciela od wykonywania dalszej prac. Dyrektor wezwał Policję w celu przebadania stanu trzeźwości. Po przeprowadzeniu badania analizatorem wydechu Alotest AZWB, u Janiny Kowalskiej stwierdzono w wydychanym powietrzu:
1,42 mg/l = 2,98‰ (pierwszy pomiar wykonany o godz. 8.55) oraz 1,24 mg/l = 2,6‰ (drugi pomiar wykonany o godz. 9.47) alkoholu.
Celem opinii, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego II Wydziału Karnego o powołaniu biegłego, było udzielenie odpowiedzi, w oparciu o materiał dowodowy zawarty w aktach sprawy oraz przeprowadzonymi przez biegłego oględzinami pomieszczeń budynku Przedszkola Publicznego wraz z placem przed budynkiem, na następujące pytanie:
„Czy zachowanie oskarżonej Janiny Kowalskiej jako nauczyciela Przedszkola Publicznego narażało dzieci, nad którymi sprawowała opiekę, na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a jeżeli tak, to na jaki rodzaj niebezpieczeństw narażała podległe jej dzieci?”
Odpowiedzialność nauczyciela
Nauczyciel w przedszkolu musi nieustannie czuwać nad bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też jednym z podstawowych jego zadań jest ustalenie z dziećmi norm postępowania związanych z ich bezpieczeństwem. Ważne jest zapoznanie [...]