Stałe środki dostępu do maszyn
Umieszczenie przejść i pomostów roboczych
Jeżeli jest to możliwe, przejścia i pomosty robocze trzeba usytuować z dala od emisji materiałów lub substancji szkodliwych. Tam, gdzie występują części ruchome, niezabezpieczone powierzchnie gorące, niezabezpieczone wyposażenie elektryczne pod napięciem itd. należy zachować odległości bezpieczeństwa. Pomosty robocze należy tak zlokalizować, aby umożliwiały ludziom pracę w pozycji ergonomicznej. Jeśli to możliwe, na wysokości między 0,5 m a 1,7 m nad powierzchnią platformy roboczej. Długość i szerokość przejść oraz pomostów roboczych przeznaczonych do przeprowadzania obsługi i konserwacji powinny uwzględniać potrzeby wynikające z zadania. Przykładowo liczbę operatorów znajdujących się w tym samym czasie na przejściach lub pomostach roboczych, potrzebę wykonywania nieograniczonych ruchów roboczych i przestrzeń potrzebną do przewidywalnego użycia narzędzi itp.
Wymiary
Minimalna wysokość prześwitu w pionie nad pomostami roboczymi i przejściami powinna wynosić 2,1 m, jeżeli nie zaistnieją żadne okoliczności szczególne. Szerokość w świetle przejścia powinna wynosić nie mniej niż 0,6 m1, ale zaleca się 0,8 m. Kiedy jednocześnie kilka osób przechodzi przejściem lub musi się minąć, szerokość tego przejścia należy zwiększyć do 1 m. W szczególnych okolicznościach wysokość w świetle prześwitu w pionie może być zmniejszona do 1,9 m, a szerokość w świetle do 0,5 m, ale tylko jeżeli wynika to z oceny ryzyka i ograniczeń związanych z maszynami lub otoczeniem, np. pomost roboczy lub przejście są używane sporadycznie albo ograniczenie dotyczy tylko krótkiego odcinka. Jeżeli na ścianie lub suficie występują pojedyncze przeszkody ograniczające wymaganą szerokość lub wysokość, należy zastosować osłony, np. wykładzinę zapobiegaj...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych