Stałe środki dostępu do maszyn. Zagadnienia wybrane
Wiele wypadków jest związanych z nieprawidłowym zapewnieniem dostępu do maszyn. Stałe środki dostępu do maszyn powinny umożliwiać pracownikom bezpieczne poruszanie się oraz łatwy dostęp do miejsc obsługi lub konserwacji. Na co powinien w tej kwestii zwrócić uwagę pracodawca?
Stałe środki dostępu do maszyn to jedne z podstawowych środków technicznych redukcji ryzyka. Wynika ono z następujących zagrożeń:
- utraty równowagi i upadku,
- upadku z wysokości,
- poślizgnięcia,
- potknięcia,
- spadających materiałów lub przedmiotów,
- nadmiernego wysiłku fizycznego.
Wymienione zagrożenia mogą oczywiście występować w połączeniu, np. potknięcie i spadnięcie, o ile potknięcie przykładowo nastąpi bezpośrednio przy krawędzi podestu znajdującego się na poziomie 1000 mm ponad powierzchnią głównego podłoża (jeżeli brak jest wymaganej bariery). Przypomnijmy, że redukcji ryzyka (dyrektywa maszynowa i EN 12100) dokonuje się za pomocą trzech grup rodzajów środków: bezpieczeństwa konstrukcyjnego, środków technicznych i informacji o użytkowaniu (zgodnym z przeznaczeniem) przekazywanych odbiorcy. Dla projektanta nowej maszyny dostępne są wszystkie z nich i w wymienionej wyżej kolejności powinien z nich skorzystać.
Rozwiązania konstrukcyjne a stałe środki dostępu do maszyn
Każde sensowne rozwiązanie konstrukcyjne redukujące ryzyko jest najtańsze i najskuteczniejsze. Na przykład:
- umieszczenie elementów regulacyjnych oraz wyposażenie (przykładowo punkty smarowania) na poziomach, dla których nie jest konieczne budowanie drabin, schodów i podestów,
- rozmieszczanie elementów, do których dostęp jest konieczn...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych