Techniki zabezpieczania stref pracy z maszyną
Maty naciskowe
Maty naciskowe bezpieczeństwa są czułymi na nacisk urządzeniami bezpieczeństwa sygnalizującymi obecność człowieka w strefie niebezpiecznej pracy maszyny. Urządzenia te wyposaża się zazwyczaj w wiele czujników dających sygnał w momencie, gdy następuje intensywny lokalny nacisk na powierzchnię roboczą. Nacisk spowodowany wejściem człowieka lub kilku osób na powierzchnię maty, przekraczający 35 kg, powoduje zadziałanie czujnika i wysłanie sygnału do modułu bezpieczeństwa, który powoduje np. zatrzymanie maszyny, co pozwala uniknąć sytuacji niebezpiecznej dla życia człowieka wkraczającego w strefę niebezpieczną. Maty bezpieczeństwa stosowane w przemyśle wyposażono w czujniki nacisku o bardzo krótkim czasie reakcji (rzędu kilkudziesięciu ms), co pozwala natychmiast zatrzymać maszynę. Często stosowane są w obszarach pracy różnego rodzaju linii produkcyjnych w celu odseparowania stref pracy maszyny od torów poruszania się pracowników [2].
Bariery i kurtyny świetlne
Bariery lub kurtyny świetlne bezpieczeństwa to aktywne optoelektroniczne urządzenia ochronne wykorzystujące promienie laserowe w zakresie promieniowania podczerwonego. Działają one na zasadzie emisji i odbioru promieniowania przez elementy optoelektroniczne, przy czym promienie mogą przebiegać zarówno pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem (typowe kurtyny świetlne), jak i odbijać się od przeszkód, powracając do urządzenia nadawczo-odbiorczego (skanery laserowe). Urządzenia bazujące na współpracy nadajnika i odbiornika uważa się za bardziej odporne na różnego rodzaju zakłócenia (np. zabrudzenia), natomiast urządzenia działające na zasadzie odbicia pozwalają na definiowanie obszarów wykrywania nawet o złożonych kształtach.
Bariery lub kurtyny św...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych