Nowoczesne środki ochrony przy obróbce metali
Jakie środki ochrony powinny być stosowane przez pracownika podczas obróbki metali? W artykule wyróżniamy nie tylko tradycyjne, ale również nowoczesne rozwiązania.
Już w szkole podstawowej najmłodsi uczą się o epoce żelaza. Żelazo dzięki swoim niezwykłym właściwościom stało się głównym surowcem wytwarzania narzędzi, konstrukcji i przedmiotów życia codziennego. Choć żelazo jest używane od XV i XIV wieku p.n.e., to do dziś trwają prace i badania, by znaleźć jego zamiennik. Żelazo jest materiałem dostępnym praktycznie na całym świecie. Przy jego wydobyciu stosuje się najczęściej kopalnie odkrywkowe. W 2018 r. wydobycie rud żelaza wyniosło 2,5 mld ton, a największymi producentami były: Australia (900 mln ton), Brazylia (490 mln ton), Chiny (340 mln ton) i Indie (200 mln ton). Światowe zasoby rud szacowano na ponad 800 mld ton [1]. Wydobycie żelaza, a następnie jego obróbka stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników. Jakie środki ochrony powinni stosować?
By z żelaza stworzyć metal, w dużym uproszczeniu, należy żelazo podgrzać w piecu do temperatury 1300°C. Wtedy dojdzie do redukcji tlenków i utworzenia się metalu. W dalszym procesie obróbki żelaza wykonuje się nawęglanie oraz hartowanie aż do osiągnięcia wymaganych właściwości.
Wytworzeniem pożądanej formy elementów metalowych, jaką widzimy w hurtowniach metalu, zajmuje się huta przetwórstwa stali. To w tym miejscu surowiec i złom jest zamieniany w odlew i cięty na elementy do dalszej obróbki. Gotowe legary, profile, szyny, ceowniki, teowniki, pręty, belki, dźwigary, słupy itd. są już gotowe do dalszej pracy jako półprodukt.
Obróbka metali/stali a środki ochrony indywidualnej
Generalnie pracę z metalami można podzielić na d...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych